Берлин реши "Газпром" да ползва само 50% от "Северен поток 2"

15.05.2020 | 14:20
по статията работи: econ.bg
Решението подлежи на обжалване в съда (след изчерпване на процедурите в германското правосъдие спорът може да се отнесе до Съда на Европейския съюз в Люксембург) и руската страна вече заяви, че ще защитава интересите си докрай
Берлин реши "Газпром" да ползва само 50% от "Северен поток 2"
Снимка: БГНЕС

Германският мрежови оператор Bundesnetzagentur (BNetzA) отказа да освободи проекта "Северен поток 2" от действието на т.нар. Европейска газова директива. Това означава, че "Газпром", която е единствен собственик и строител на газопровода в Балтийско море, ще трябва да използва само половината от капацитета му, а останалото да предостави на други доставчици.

Решението подлежи на обжалване в съда (след изчерпване на процедурите в германското правосъдие спорът може да се отнесе до Съда на Европейския съюз в Люксембург) и руската страна вече заяви, че ще защитава интересите си докрай.

В началото на месец май германският делови всекидневник "Ханделсблат" съобщи, че именно такова решение е взето от BNetzA и уведомително писмо е изпратено на "Газпром" и дружеството Nord Stream 2 AG, в което единственият акционер е руският енергиен гигант.

Сега това вече е официално и в мотивите е посочено, че изключение от газовата директива на ЕС от 2009 г. може да се прави само за тези проекти, строителството на които е приключило до 23 май 2019 г. В случая това не е изпълнено. Завършването на газопровода бе забавено и замразено, след като САЩ заплашиха със санкции всяка компания по света, която помогне за това, а Русия се оказа без подходящ кораб за полагане на последните тръби.

Директивата определя също, че собственикът и операторът на "Северен поток 2" трябва да са различни компании, да не се възпрепятства достъп на трети страни за пренос, тарифите за използване да не дискриминират никого и дейността да е прозрачна. Тези правила действаха само за инфраструктура на сушата, но след поправки бяха разширени и за морски газопроводи, влизащи на територията на ЕС от други държави извън съюза. Това се смята и за една от причините Русия да се откаже от строителството на "Южен поток" директно до българския бряг.

Русия изпрати от Далечния изток кораба си за полагане на тръби "Академик Черский", който в началото на месеца пристигна в германското пристанище Муркан. Там са логистичната база и тръбите за строителството на "Северен поток 2". Не е ясно още дали корабът има нужните екологични и други разрешителни за подобна дейност, провеждана в датската икономическа зона на Балтийско море.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....