Бизнесмен: Служителите, които работят от вкъщи, трябва да получават по-ниска заплата

12.03.2024 | 11:40
по статията работи: econ.bg
Технологични гиганти по целия свят вече правят опити да върнат служителите в офиса, в обрат на тенденция, която мнозина смятаха, че ще се превърне в нещо обичайно
Бизнесмен: Служителите, които работят от вкъщи, трябва да получават по-ниска заплата
Снимка: под лиценза на creative commons

Служителите, които работят от вкъщи, може да се сблъскат с по-ниски заплати в европейски компании, тъй като фирмите търсят възможности за увеличаване на производството и по-ниски разходи, според резултатите от ново проучване.

Технологични гиганти по целия свят вече правят опити да върнат служителите в офиса, в обрат на тенденция, която мнозина смятаха, че ще се превърне в нещо обичайно.

Скорошно проучване, публикувано от платформата за управление на разходите Pleo, предполага, че почти едно на всеки пет европейски малки и средни предприятия (МСП) обмисля намаляване на заплатите на дистанционните работници.

Торберн Финк, изпълнител на Pleo, отбеляза също, че много от анкетираните компании биха могли да подобрят информираността си за собственото си финансово състояние и да затегнат коланите си по други начини, които не включват намаляване на заплатите на дистанционните работници.

"Някои компании всъщност обосновават повече дистанционни работни практики за намаляване на офис разходите“, каза той, добавяйки, че е от съществено значение тези МСП да получат "точен преглед на това как се извършват разходите и да вземат решения, базирани на данни“.

Euronews Business се свърза с офиса на европейския комисар по заетостта и социалните права Николас Шмит, за да попита за по-широки последици от подобен ход, но не получи веднага отговор.

Идеята да се плаща на служителите, които работят вкъщи, по-малко не е нова, но дебатът продължава да надига глава, като едната страна твърди, че отдалечените работници, които не пътуват до офиса и имат свободата да живеят където искат им намалява значително разходите спрямо тези, на работещите  на място..

Други казват, че дистанционните работници са също толкова продуктивни, колкото техните колеги на място и дори намаляват разходите за работодателите, така че тяхната работа трябва да бъде компенсирана еднакво.

Холандската мултинационална консултантска фирма за човешки ресурси Randstad каза пред Euronews Business, че е изключително важно да се третират равнопоставено всички служители, независимо от местоположението им.

Много бизнес лидери изказаха гласно своето презрение към работата от вкъщи.

Британският бизнес магнат лорд Алън Шугър, известен със своята позиция против работата от вкъщи, каза още през 2022 г., че тези, които работят от разстояние, трябва да получават по-малко заплащане. Други изпълнителни директори също бяха много откровени за недостатъците на дистанционната работа, като главният изпълнителен директор на Goldman Sachs Дейвид Соломон го нарече "отклонение“.

Технологичният гигант IBM наскоро призова мениджърите да се върнат в офиса или да си предадат известието за напускане;

Dell и SAP наредиха на служителите си да се върнат в офиса, поне частично; L’Oréal реши, че петък в офиса е задължителен, поне два пъти в месеца. 

"През 2023 г. се увеличиха разговорите между таланти и работодатели относно гъвкавата работа и този дебат ще продължи през 2024 г.“, каза Рандстад. "Нашите данни показват, че над една трета (35%) от работниците сега се очаква да бъдат в офиса повече от преди шест месеца, като малко под половината (41%) съобщават, че техният работодател е станал по-стриктен относно присъствието в офиса в миналото няколко месеца."

Тъй като все повече и повече компании започват да освобождават отдалечени работни места, агенциите за подбор на персонал предупреждават, че компаниите рискуват да загубят човешки ресурс.

Според последния доклад на LinkedIn "Глобално състояние на отдалечената и хибридна работа“ търсенето на дистанционна работа от страна на бъдещите служители е значително надвишило ръста на предлагането. Техният доклад, направен в края на 2023 г., предполага, че 50% от работниците предпочитат хибридни и отдалечени роли пред тези на работа от офис.

И може да не направят компромис с работната си станция. Според Рандстад по-младите поколения ценят баланса между професионалния и личния живот толкова високо, колкото заплащането и имат силно желание за гъвкавост.

"Ясно е, че някои работодатели привличат служители обратно в офиса, но съществува значителен риск, тъй като този натиск може да доведе до тяхната загуба от страна на бизнеса, който не желае да се откаже от гъвкавостта“, каза фирмата.

"Установихме, че над една трета (37%) от работниците биха обмислили да напуснат работата си, ако бъдат помолени да прекарват повече време в офиса. Една четвърт (25%) дори са действали в съответствие с това и са напуснали работата си, защото не има осигурява гъвкавост в работното време."

Въпреки големия брой търсещи работа, които отказват да направят компромис с отдалечени роли, работодателите намаляват и се обръщат към хибридни предложения за работа, като вид компромис между желаната гъвкавост на служителите и целта на компанията за присъствие.

През декември 2023 г. съотношението в САЩ беше относително ниско, като отдалечените възможности възлизаха на една десета от общия брой позиции, а хибридните роли - 13%.

В Европа обаче съотношението е доста високо: в Обединеното кралство 43% от позициите имат хибридни опции, докато във Франция и Германия са 31% от работните места, публикувани в LinkedIn, са били рекламирани като възможност за работа от вкъщи.

Междувременно, отдалечените позиции получават близо пет пъти по-голям дял от кандидатурите в сравнение с наличните работни места, според фокусираната върху бизнеса платформа за социални медии.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....