Бизнесът у нас страда от излишни административни ограничения при вноса на кадри, каквито липсват в ЕС. Сред тях са лимитът за наемане на чуждестранните работници, високите такси, дългите срокове за одобрение. Страната ни няма дипломатически представителства в държави, които са крупни износители на работна ръка като Киргистан и Бангладеш, съобщи във Варна председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
Според него в момента преработващата ни индустрия има шанс да поеме редица дейности, които се местят от Русия, Украйна и Китай, но спирачка е именно дефицитът на кадри. „Недостигът на пазара на труда сега е около 200 000 души, но той ще расте, защото всяка година губим по 50 000 души по чисто демографски причини. Тази тенденция ще продължи поне през следващите 20 г. заради спада на раждаемостта след началото на демократичните промени“, прогнозира Велев. Той подчерта, че облекчаването на вноса на кадри ще доведе до повече приходи в хазната и до ръст на икономиката.
Заради липсата на стабилно управление България единствена от страните членки на ЕС в преход още не е приключила и със серия други важни реформи, част от които вече са презрели, каза Велев. За примери той посочи ТЕЛК, определянето на такса смет не според генерираното количество отпадъци, а според вида и стойността на имота и класът прослужено време, който определи като дискриминационен спрямо младите.