България ще „забави темпото“ за приемането на еврото, се казва в публикация на агенция „Блумбърг“.
България сигнализира, че може да забави усилията за приемане на еврото на фона на опасенията, че подготвителните стъпки биха могли да застрашат дългосрочно фиксирания валутен курс на лева към еврото, се казва в текста.
„Балканската страна планира да се присъедини към ERM-2 – механизъм, който действа като „чакалня“ на еврозоната преди пълноправното членство – до края на април. Но наскоро парламентът прие закон, задължаващ правителството да го направи само при съществуващия валутен курс“, съобщава „Блумбърг“.
Агенцията цитира думите на премиера Бойко Борисов, че може да се наложи да се изчака повече.
„Мнозинството българи се противопоставят на присъединяването към еврозоната, като се притесняват, че компаниите ще използват промяната, за да повишат цените на своите стоки“, се посочва в информацията.
„Длъжен съм да забавя темпото и само когато убедим всички, че това е добре, ще продължим напред“, заявява Борисов, уточнявайки, че той не отхвърля изрично целевата дата за ERM-2. “Докато няма абсолютен консенсус, няма да има влизане в „чакалнята“.
„Блумбърг“ посочва, че България – заедно с Хърватия и Румъния – се стремят към влизане в 19-членната еврозона, в която вече има пет държави от бившия комунистически блок на континента.
„С ниските нива на публичния дълг и балансираните бюджети, България отговаря на повечето технически критерии за приемане на еврото и е на първо място, макар че остават притесненията за финансовата й система“, заключава публикацията.