Бонус за донос и в Гърция: Как се укриват данъци

17.11.2023 | 11:25
по статията работи: econ.bg
Гърция не се слави с особено висок данъчен морал. Както посочи управителят на Централната банка Янис Стурнарас – сенчестата икономика, включително укриването на данъци, имат дял от 21% от БВП – става дума за около 40 млрд. евро годишно
Бонус за донос и в Гърция: Как се укриват данъци
Снимка: под лиценза на creative commons

Гърция търси необичайни начини да спре укриването на данъци. С приложение на телефона гърците ще могат да разкриват и съобщават за измами с ДДС. Предвидени са и финансови бонуси. Идеята явно се радва на успех.

Гърция не се слави с особено висок данъчен морал. Както посочи наскоро управителят на Централната банка Янис Стурнарас – сенчестата икономика, включително укриването на данъци, имат дял от 21% от БВП – става дума за около 40 милиарда евро годишно, а това е почти половината от законно декларираните доходи, които през 2021 година възлизаха на 84 милиарда, отбелязва „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ (ФАЦ).

След като редица правителства в Гърция безрезултатно обявяваха война на укриването на данъци, сега кабинетът на Кириакос Мицотакис смята сериозно да се заеме с проблема, посочва германското издание. Нов законопроект съдържа поредица мерки, включително забраната за плащане в брой за покупката на имоти или стоки на стойност над 500 евро.

Освен това ще бъде въведено приложение за мобилните телефони с името Appodixi, с което гърците ще могат да контролират квитанциите от магазините. Така купувачите ще могат да установят дали търговците са им издали коректна бележка със съответния ДДС. Сканирането ще е възможно чрез QR-код на бележката.

Освен това гърците ще могат да предадат информацията на данъчната агенция AADE. При това неанонимното предоставяне на данните може да бъде и възнаградено – с премии между 100 и 3000 евро в зависимост от размера на разкритата данъчна измама. Но досега не е платен и един цент премия.

Както отбелязва ФАЦ – новата форма за разкриване на данъчни измами на гърците изглежда им допада. Най-малкото приложението е било свалено до момента 235 000 пъти. Данъчната агенция пък съобщава, че е получила 135 000 оплаквания, голяма част от които са свързани с гръцките бензиностанции.

Германският „Ханделсблат“ пише, че потребителите съобщават по около 1600 случая на данъчни измами на ден. Изданието разказва и един конкретен случай. Шофьорът Василиас купил бензин за 63 евро и точно тази сума била вписана и в квитанцията, която получил. Но след като сканирал QR-кода на бележката със смартфона си, установил, че квитанцията е фалшифицирана. И веднага предал информацията на данъчните власти, които от своя страна установили, че от бензиностанцията са вписали продажба на бензин само за 20 евро.

ФАЦ посочва, че все пак в последно време Гърция отбелязва напредък в събирането на ДДС. Цитирани са данни на Еврокомисията, съгласно които укритите приходи през 2019 година възлизали на 23,4 процента от БВП, а междувременно са спаднали до 15 на сто (при средно ниво за Европа от 9%). По данни на „Ханделсблат“ обаче гърците продължават да укриват 26 процента от дължимия ДДС, което е втората по големина стойност след Румъния. На трето и четвърто място са Малта и Италия.

Що се отнася обаче до подоходния данък, все още има да се върши доста работа. Поради това правителството възнамерява да въведе един вид минимален данък, тъй като много самонаети лица декларират доходи под нивото на държавната минимална заплата от 780 евро месечно. Както пише гръцкият вестник „Катимерини“, зъболекарите например декларират средно по около 675 евро месечен доход, таксиметровите шофьори – 310, а фризьорите 285. И макар доходите в Гърция да са ниски, те все пак не са чак толкова ниски и правителството е наясно с това, посочва ФАЦ.

Междувременно редица гилдии, като например адвокатската, протестират срещу планираната строгост. Лявата опозиция упреква Мицотакис, че се е вторачил в „малките“. Докато за „големите“, като например мощните корабоплавателни компании, данъчните ставки дори бяха намалени.

Както отбелязва ФАЦ, новата акция срещу укриването на данъци би трябвало и да повиши доверието към Гърция в международен план. Наскоро агенцията Standard & Poor’s за първи път от дълго време насам повиши инвестиционния рейтинг на страната. От 2020 година насам Гърция намали задълженията си от 206% на около 159% от БВП до края на тази година.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.04   238 г. – Годината на шестимата императори: Римският сенат обявява за незаконен императора Максимин Трак, заради неговите кръвожадни методи при управлението на Рим и...