Браншови организации: Излишни екопроцедури блокират инвестиционния процес в страната

08.11.2024 | 15:00
по статията работи: econ.bg
Повод за недоволството е писмо на екоминистъра Петър Димитров, което изисква за всички инвестиционни проекти да се прави преценка дали е необходима ОВОС
Браншови организации: Излишни екопроцедури блокират инвестиционния процес в страната
Снимка: под лиценза на creative commons

Представители на седем професионални организации, участващи в Координационния съвет на браншовите организации в архитектурно-строителния сектор, поискаха от министъра на околната среда и водите инж. Петър Димитров да отмени свое указателно писмо от 18 септември, което изисква за всички инвестиционни проекти да се прави преценка дали е необходима Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС).

„Писмото на МОСВ с указания за екосъгласуване на всички проекти предизвика хаос в целия инвестиционен процес. Става изключително трудно за гражданите да си построят кухня, гараж, ограда, защото трябва да съгласуват проектите си с районните инспекции по околна среда и води (РИОСВ), да плащат високи такси и да чакат отговор над шест месеца“, коментира арх. Владимир Милков, председател на Камарата на архитектите в България (КАБ). Процесът се усложнява безумно, тъй като РИОСВ не разполагат с достатъчен капацитет да се справят в законовите срокове. Буксува важен икономически ресор, който осигурява значителна част от БВП на България, допълни той.

Браншовите организации ще изпратят писмо до служебния премиер Димитър Главчев, в което се предлага той да съдейства за премахването на това указание. Изискването на МОСВ не трябва да се прилага при проекти, които не попадат в защитени зони и се намират в урбанизирани територии с устройствени планове, които вече имат ОВОС, считат експертите.

„Призоваваме премиерът да се предприемат действия по най-бързия начин, за да не се товарят гражданите и бизнеса с безсмислени процедури. Освен че забавят, изнервят и оскъпяват процеса, указанията на МОСВ натоварват администрацията с несвойствени функции. Обществото очаква държавата да работи за намаляване на административната тежест и корупционните практики, а в случая се сблъскваме с точно обратното“, заяви проф. д-р арх. Борислав Борисов, зам.-председател на КАБ.

Той уточни, че указателното писмо засяга жилищни сгради, които не генерират замърсяване, и множество други подобни обекти, както и най-малките обекти, например подпорна стена, която гражданин е решил да направи в собствения си имот.

Борисов съобщи, че до момента е проведена среща само със служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, която е споделила загриженост във връзка с новата процедура. Членовете на Координационния съвет ще излязат с общо писмо до премиера, министрите на околната среда и водите и на регионалното развитие, до столичния кмет и до генералния директор на генерална дирекция „Околна среда“ към ЕК, в което ще настояват за отмяна на процедурата. Подкрепа по темата може да бъде потърсена и от президента Румен Радев.

Главният архитект на Община Правец Мариела Андреевска коментира, че всички български общини срещат сериозни трудности поради новите указания на МОСВ. „Блокират се процесите по устройство на територията и инвестиционната дейност. Малобройните състави на РИОСВ са залети с безсмислено кипящ труд, вместо да насочат усилията си към дейности по опазване на околната среда“, заяви арх. Андреевска. Според нея може да се създаде регистър, свързан с кадастъра, който да дава информация за наличието на ОВОС за различните територии в страната.

Протестни писма до МОСВ са изпратени още от главния архитект на Столична община Богдана Панайотова и от главния архитект на Община Белица Константин Христов.

„Искаме министърът на околната среда и водите да докаже, че може да спази законовите срокове от две седмици, които се изискват при екосъгласуване. МОСВ не разполага с административен капацитет да изпълни заповедта на министъра. Защо администрацията трябва да се натоварва с тежка и безсмислена дейност? Това е против съвременните европейски концепции за намаляване на корупцията и бюрокрацията“, коментира инж. Георги Шопов, председател на Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП) и ротационен председател на Координационния съвет.

Председателят на регионалната колегия на КАБ в Бургас арх. Събин Попов алармира, че има опасност инвестиционният процес в морския град да спре напълно поради огромната административна тежест в РИОСВ Бургас. По думите му в регионалната екоинспекция ежегодно се внасят по 150 хил. преписки, които се преглеждат едва от трима служители. Процедурите отнемат над шест месеца, тъй като не достига административен капацитет.

В РИОСВ София има над 100 хил. нерешени преписки, чийто брой ще продължи да расте лавинообразно, ако не се отмени разпореждането на МОСВ, предупреди и инж. Цветко Туджаров, председател на Българска асоциация на архитектите и инженерите консултанти (БААИК). „Свидетели сме на безумно ограничаване на строителния процес в България“, отбеляза той и допълни, че разпореждането на министъра противоречи на редица законови норми, не поражда правни последици и съответно не трябва да бъде спазвано, а ДНСК трябва да отмени разпореждането си до главните архитекти относно приложението на указателното писмо на министъра на околната среда и водите.

Председателят на Управителния съвет на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) инж. Марин Гергов също подкрепи необходимостта от отмяна на писмото на МОСВ с цел намаляване на административната тежест.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...