Българинът масово предпочита по-скъп бърз кредит пред кредитна карта

29.08.2024 | 07:15
по статията работи: econ.bg
Фирмите за бързи кредити отдавна знаят , че една трета от тези кредити се превръщат в лоши, но те го компенсират с много високата цена на кредита. И всъщност това държи цената толкова висока
Българинът масово предпочита по-скъп бърз кредит пред кредитна карта
Снимка: под лиценза на creative commons

Забелязва се огромен ръст на изтеглените бързи кредити у нас, което се дължи на множество фактори. Банковата система в страна е оставила ниша именно за такива практики, тъй като процедурите в банките са тромави, а кредитите за малки стойности трябва да се отпускат лесно. Кредитните карти не са толкова разпространени в България, колкото са в други страни, въпреки че те дават по-добри лихви от бързите кредити, българите предпочитат да плащат повече за обслужване на бърз кредит, това коментира Богомил Николов, председател на Асоциация "Активни потребители", в предаването "В развитие" с водещ Росен Стойчев.

Вижда се и тенденцията на това, че хората не прибягват до бързи кредити само при необходимост, а и за удоволствия. За което голяма роля играе факторът с финансовата култура на българина. Гостът обясни, че вече фирмите за бързи кредити са затегнали условията, като не се допуска отпускането на заем само срещу лична карта. Тук се поставя въпросът – защо платежоспособни хора, които имат възможност да изтеглят банков потребителски кредит предпочитат бързите.

За закона за личния фалит се говори от години в страната, но все пак България е последната членка на ЕС, която не е приела такъв закон, въпреки че той е заложен в НПВУ, но стои на опашката в дневния ред на Народното събрание. Гостът обясни, че опитът в други държави показва, че след въвеждането на такъв закон кредитните институции стават по-прецизни и предпазливи, защото знаят, че кредитът може да завърши с личен фалит.

Често когато се водят дела срещу фирмите за бързи кредити се отсъжда в полза на потребителя, но рядко хората завеждат дела. Ако бъде приет закона за представителните искове, това ще накара фирмите за бързи кредити да не са толкова агресивни в раздаването на заеми. Това би довело до по-малко лоши кредити и порочни практики. Но в момента тези фирми раздават масово кредити, които може и да не се върнат, но високите такси и лихви от платежоспособните потребители покриват тези загуби.

„(Фирмите за бързи кредити) отдавна знаеха, че една трета от тези кредити се превръщат в лоши, но те го компенсират с много високата цена на кредита. И всъщност това държи цената толкова висока. Проблемът е, че у нас се развиха много лоши нелоялни практики, защото преди повече от 10 години законодателя въведе таван на годишния процент на разходите (по кредитите), които е 5 пъти законната лихва, което означава, че към днешна дата е около 67-68%. Но масово се вижда, че кредити се отпускат на лихви от над 100-200 и понякога и 300% на година. Това става с най-различни скрити такси, които се начисляват в последствие.“

Само няколко от големите банки у нас изглежда имат желание да се конкурират в този сектор на малките потребителски кредити. Но дори и с навлизането им на пазара не се вижда отнемане на пазарен дял от фирмите за бързи кредити, които продължават да увеличават бизнеса си. Гостът смята, че това не е далновидно, тъй като при появата на евентуална финансова криза лошите кредити ще залеят системата.

Интересно е, че фирмите за бързи кредити не се конкурират на база цена на продукта, а на база бързината на отпускане на заем. Гостът обясни, че хората трябва да са внимателни и да се прибягва към този инструмент само в краен случай. Също така е нужна сериозна информационна кампания и преструктуриране на образованието по тази тема в българските училища.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...