Българите пускат най-много жалби за полети и онлайн пазаруване

06.08.2024 | 16:30
по статията работи: econ.bg
Най-големият брой жалби, подавани в Европейския потребителски център в България, са свързани с отменени или закъснели полети, загубен багаж, както и с проблеми след покупка от онлайн търговци, каза директорът на центъра Соня Спасова
Българите пускат най-много жалби за полети и онлайн пазаруване
Снимка: под лиценза на creative commons

Най-големият брой жалби, подавани в Европейския потребителски център в България, са свързани с отменени или закъснели полети, загубен багаж, както и с проблеми след покупка от онлайн търговци, каза директорът на центъра Соня Спасова.

Според нея българите все по-добре познават правата си и ги отстояват, когато бъдат нарушени. Тя се аргументира с това, че за първите шест месеца на тази година жалбите, постъпили в центъра, са с над 30 на сто повече в сравнение със същия период на 2023 г. Спасова уточни още, че 62% от сигналите, разгледани през миналата година, са решени в полза на потребителите.

Центърът помага при възникване на проблеми с чуждестранни фирми в рамките на Европейския съюз (ЕС), Исландия, Норвегия или Обединеното кралство, допълни тя. По думите ѝ звеното няма контролни функции, а разрешава проблемите чрез своеобразна медиация между търговците и потребителите.

На практика по една жалба работят два центъра – в страната, в която е подаден сигналът, и в държавата, където е регистриран търговецът. Спасова допълни, че у нас най-много са жалбите срещу фирми от Румъния. Тя каза още, че при подаването на сигналите има своеобразна цикличност. През лятото нарастват жалбите, свързани с пътувания и настанявания, около големи празници – тези, свързани с покупки на стоки.

Нейният съвет към потребителите, които купуват онлайн, е първо да видят от кого пазаруват. Тя обясни, че когато някой види реклама в социална мрежа и продуктът му хареса, не бива машинално да кликва, а трябва първо да види кой го предлага, да разгледа сайта на търговеца.

Необходимо е да се обърне специално внимание на условията за доставката и за връщането на стоката, допълни Спасова. Тя припомни, че потребителите имат право да върнат продукта в рамките на 14 дни от датата на доставка, като има и търговци, които дават по-голям срок.

По думите ѝ има обаче и стоки, които не подлежат на връщане – бельо, разопакована козметика и т.н.

За проблемите със загубен или забавен от авиокомпания багаж, експертката коментира, че потърпевшият първо трябва да вземе протокол от летището, където е кацнал, а след това възможно най-бързо да подаде жалба на сайта на авиокомпанията.

От днес във Варна екипът на Европейския потребителски център организира тридневна информационна кампания „Вашите права“. В различни точки на града ще бъдат отворени щандове, на които експертите ще раздават информационни материали и ще дават консултации.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...