България e с най-ниски разходи за труд, но и с най-ниски заплати в Европейския съюз

14.09.2022 | 18:30
по статията работи: econ.bg
Според Евростат за 2021 г. средните разходи за труд са били около 7 евро на час. Коефициентът на заетост е бил 68,1 на сто в края на 2021 г. и според Националния статистически институт е с 3,9 процентни пункта по-висок от този през 2021 г.
България e с най-ниски разходи за труд, но и с най-ниски заплати в Европейския съюз
Снимка: под лиценза на creative commons

В публикация, озаглавена, "Разходи за труд и работна заплата – България 2022",  Агенцията за икономическо развитие на Германия (Germany Trade & Invest - GTAI), информира за пазара на труда, разходите за заплати и трудовото законодателство в България, съобщиха от Германо-българската индустриално-търговска камара в последния брой на бюлетина си Bulgarien Aktuell, получен в БТА. България отбелязва сравнително най-ниските разходи за труд в Европейския съюз (ЕС).

Но компаниите трябва да се стараят повече, за да задържат квалифицираните служители. Въпреки че българският пазар на труда се възстанови от кризата с коронавируса, някои работодатели се борят със структурни слабости, се посочва в публикацията, където се цитират данни на Агенцията по заетостта, според които търсенето на персонал се е повишило с 13 на сто през първите три месеца на 2022 г. спрямо същия период на миналата година.

Особено голямо е търсенето на персонал в сферата на услугите. От началото на 2022 г. се е засилила тенденцията за борба за квалифицирани кадри, която потиска нивото на безработицата. За 2022 г. се очаква квотата да спадне още и да бъде между 4,8 и 4,9 на сто, са изчислили от Агенцията по заетостта.

Най-голяма нужда от квалифицирани работници има в търговията на едро и дребно, в логистиката и транспорта, в ресторантьорството и в ИКТ сектора. В производството повечето работодатели планират да задържат и леко да увеличат персонала си. Агенцията по заетостта отчита най-голяма нужда от кадри в текстилната и кожарската промишленост, в машиностроенето и металургията.

Според Евростат за 2021 г. средните разходи за труд са били около 7 евро на час. Коефициентът на заетост е бил 68,1 на сто в края на 2021 г. и според Националния статистически институт (НСИ) е с 3,9 процентни пункта по-висок от този през 2021 г. Заради голямото търсене на персонал компаниите в някои случаи увеличават заплатите. Около 65 на сто от заетите работят в сферата на услугите и около 30 на сто в промишлеността. Разходите за труд са нараснали над средното равнище от 9,1 на сто на годишна база през 2021 г., съобщава Евростат.

Секторът на услугите регистрира най-голямото увеличение на разходите за труд с 14,4 на сто през първите три месеца на 2022 г. спрямо същия период на миналата година. Разходите за труд са нараснали с 11,8 на сто на годишна база в промишлеността и с 10,7 на сто в строителството през същия период, съобщава НСИ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 05.11   1414 г. – Открит е Констанцки събор на Римокатолическата църква, който слага край на Папската схизма. 1605 г. – Осуетен е опит за атентат срещу Камарата на...