България е осма в ЕС по поскъпване на хляба през август

20.09.2022 | 11:15
по статията работи: econ.bg
Данните на Евростат за България показват и че премахването на ДДС за хляба не успяло да задържи цените на нивата от миналата година
България е осма в ЕС по поскъпване на хляба през август
Снимка: под лиценза на creative commons

След падането на данък добавена стойност има поевтиняване, но средно с само с 11%, изчислиха наскоро от КНСБ За годзина цената на хляба се е вдигжнала с 30%, дори и след като вече няма ДДС.

Данните на Евростат за България показват и че премахването на ДДС за хляба не успяло да задържи цените на нивата от миналата година. Според данни на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ след отпадането на данъка намалението е между 1 и 11%. Стойността на типовия хляб отчита по-малък спад, а брашното поевтинява с около 8-11% спрямо юни.

Синдикатите очаквали намаляването на цените на най-купуваните видове хляб да бъде между 83 и 87 стотинки спрямо юни, но изследването показвало, че то било само 30 стотинки.

Стойността на брашното от крайната цена на хляба е приблизително 50%, тоест общото намаляване би трябвало да е около 30 на сто, а цената на белия хляб да е близо 2,05 лв. за килограм, а на “Добруджа” - 1,95 лева

Вместо това по магазините се продавали съответно за 2,60 и 2,48 лева.

От изследването станало още ясно, че брашното е отчело по-голям спад при търговията на дребно. Спрямо юни намаляването било 11% в по-големите магазини, а по региони имало разлики, като в Добрич, Кюстендил и Търговище брашното е най-евтино.

От доклада се вижда неравномерният спад в цените в страната, като той зависел от търговеца, вида на хляба и града или селото, в който се предлага. По-голямо намаление се отчита при белия хляб и “Добруджа” – между 10,6 и 10,9%, но при останалите видове намаляването на цените било доста малко.

В по-големите вериги магазини има по-голям спад, най-вече за продукти, които имат и някакви допълнителни продукти – например семена. В по-малките магазини неголямото поевтиняване се дължало на търсенето, договорите с пекарни, както и по-малката печалба, се посочва в проучването.

В Ямбол, Добрич, Хасково, Бургас и Русе има по-явно и по-бързо сваляне на цените на хляба и брашното, дори и в по-малките магазини, като причина за това можело да е забавянето на въвеждането на мярката на нулевата ставка за ДДС, защото търговците изчаквали тя да бъде отчетена и от счетоводителите.

Според производители от бранша новите цени на газа, който през юли поскъпна с 32%, а през август – с още 60%, са направили невъзможно хлябът да поевтинее с 20% заради премахнатото ДДС върху крайния продукт и върху брашното.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...