България е пред невиждана от Жан Виденовата зима криза насам, твърди доклад на ОИСР

12.06.2020 | 17:05
по статията работи: econ.bg
Ако наесен има втора вълна от заразата, икономиката ще потъне с 8% през тази и с още 0.3% през следващата година
България е пред невиждана от Жан Виденовата зима криза насам, твърди доклад на ОИСР
Снимка: Агенция по заетостта

България е изправена през 2020 г. пред най-сериозното свиване на икономиката от края на 90-те години. Ако епидемията от коронавируса бъде приключена в края на лятото, свиването ще е 7.1% и това е положителният сценарий. В случай че до няколко седмици това не се случи и наесен има втора вълна от заразата, икономиката ще потъне с 8% през тази и с още 0.3% през следващата година.

Безработицата ще се удвои спрямо края на 2019 г. до 8%, а "бързо възстановяване не изглежда вероятно предвид продължаващите мерки за социално дистанциране, недостатъчно защитените от кризата домакинства, постоянната несигурност и слабото търсене на български стоки и услуги в чужбина, особено в Европа".

Това се казва в разпространена на 10 юни прогноза за България на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. ОИСР е представяна често като клуб на най-развитите и перспективни икономики и българското правителство се стреми към членство в него, подкрепяно открито от САЩ.

Организацията препоръчва засилване на социалните помощи на държавата в момент, когато при очакван сериозен бюджетен дефицит тази седмица правителството вложи десетки милиони левове в помощ на Първа инвестиционна банка, като увеличава капитала на ББР от вече отпуснатите 700 млн. лв. Иначе тази банка е създадена да помага на средния бизнес в страната.

Ето ключови моменти от доклада за България:

- Макроикономическите политики в отговор от българското правителство на пандемията са по-малко решителни в сравнение с много страни от ЕС, казват още от ОИСР. Основната причина са слабите фискални действия, както и ограниченията на валутния борд. Бюджетните антикризисни мерки се равняват едва на 1.3% от БВП.

- Още подпомагане на фирми и домакинства е наложително, особено ако се появи втора вълна на заразата. "Ниското ниво на публичния дълг предоставя фискално пространство за по-мащабен отговор на кризата.

- Разходите за здравеопазване са ниски и трябват още средства там заради относително малкото ресурси и за подготовка за потенциална втора вълна на пандемията. Има легла в интензивните отделения, но не достигат медицински персонал и лични лекари.

- Приоритетно трябва да е разширяването помощите за безработица и целенасочена социална подкрепа, както и воденето на активна политика в подкрепа пазара на труда, защото в момента обхватът им е малък.

- Нужно е засилване подкрепата за ликвидност на фирмите с цел избягване фалит, както и помощ за възстановяване на бизнеса.

Според оптимистичния сценарий за България частното потребление за 2020 г. ще е -6.5%, след като миналата година отчете повишение от 5.8%. Това превръща правителството в още по-голям фактор за движението на икономиката и прогнозата е, че ръстът на държавното потребление ще се забави до 4.5% (приблизително до нивото от 2017 г.)

При рязко свито външно търсене износът на български стоки и услуги ще намалее тази година с 6.3% Така на бизнеса и държавата остава основно да разчита на вътрешно потребление. Но то като цяло ще се свие с 5.6% (след ръст от 3.8% миналата година) и ще започне да расте с под 2% догодина. Тук е и обяснението за очакваното свиване с 3% на вноса на стоки и услуги в България през 2020 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...