Искаме отпадане на забраната за прилагане на антидъмпингови механизми. Това заяви служебният министър на земеделието Явор Гечев. “Искаме отпадането на невъзможността да се прилагат антидъмпингови механизми и при констатация на държавите, че има прекомерен внос на стоки. Тук не говорим само за зърнени храни, а от всякакъв тип. В такива случаи държавата да прилага депозити, които след излизане и влизане в друга държава да бъдат възстановявани, за да има солидарност между цяла Европа. Граничните държави са най-силно засегнати”, каза Гечев.
Министърът отбеляза, че Европейската комисия е установила, че загубите на българските фермери са най-големи. “ЕК каза, че първоначално ще пусне 56 млн. евро, като номинално на фона на производството на икономиките на държавите най-много получава България. ЕК заяви, че ще отпусне нови 70 млн. лева, но това на фона загубите на фермерите, е изключително малко. Ползвайки пропорцията на тези средства, ЕК е установила, че загубите в България са най-големи”, поясни той.
Министърът каза още, че България е подкрепена и от други държави в исканията си. В момента се подготвя общо писмо, което да бъде изпратено до ЕК, за да се поискат промени на регламента за въвеждането на допълнителни механизми за всички засегнати страни. И изрази надежда, че всички искания ще бъдат включени в новия регламент на ЕК, който се очаква да бъде приет през юни. “Имаме две фази. Първата е да видим какви мерки може да се вземат, така че да разчистим слънчогледа от складовете, защото не е толкова траен. Втората е въведем цялостни мерки, за да не изживеем същото и следващата година”, уточни аграрният министър.
В четвъртък (30 март) Гечев, служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов и представители на Националната асоциация на зърнопроизводителите проведоха работна среща с президента Румен Радев. Протестите на зърнопроизводителите ще продължат и в петък, както е планирано, съобщи председателят на асоциацията Костадин Костадинов. “Съвместно с колегите от другите страни ще бъдем заедно и на 7 април, когато е планиран всеобщ протест на всички засегнати”, добави той.
Според Красимир Аврамов от браншовата асоциация технологичната карта за производство на Украйна не е по стандартите на ЕС и това е една от причините цената на продукцията да е по-ниска. Друга причина е по-високата цена на торовете в България.