България остава с най-ниско индивидуално потребление в Европейския съюз

21.06.2023 | 08:50
по статията работи: econ.bg
Стандартът на живот в България е наполовина от този в Германия. Потреблението ни на стоки и услуги е с 33% по-ниско от средното ниво за страните от Европейския съюз
България остава с най-ниско индивидуално потребление в Европейския съюз
Снимка: БГНЕС

Страните членки от Европейския съюз отчитат значителни разлики в нивата си на фактическо индивидуално потребление през 2022 г. Те варират от 67 на сто от средното равнище в ЕС в България до 138 на сто в Люксембург, показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани на сайта й.

В България фактическото индивидуално потребление на глава от населението, изразено в стандарти за покупателна способност, е достигнало 67 на сто от средното за ЕС през 2022 г., нараствайки спрямо 65 на сто отчетени през 2021 г. и 58 на сто през предпандемичната 2019 година.

Фактическото индивидуално потребление включва стоки и услуги, които са действително консумирани от гражданите на съответната страна, независимо дали те се купуват и плащат от домакинствата, от държавата или от организации с нестопанска цел. Показателят се разглежда като показател за материалното благосъстояние на домакинствата, обясняват експертите на статистическата агенция.

През миналата година 9 страни членки са имали по-високо от средното за ЕС фактическо индивидуално потребление на глава от населението, изразено в стандарти за покупателна способност. Най-високи нива са регистрирани в Люксембург (38 на сто над средното за ЕС), Германия (19 на сто над средното за ЕС) и Австрия (18 на сто над средното за ЕС).

Междувременно 18 членки са отчели по-ниско от средното за ЕС фактическо индивидуално потребление на глава от населението, изразено в стандарти за покупателна способност, като най-ниски нива са имали България (33 на сто под средното за ЕС), Унгария (28 на сто под средното за ЕС) и Словакия (27 на сто под средното за ЕС).

Освен по отношение на фактическо индивидуално потребление, през 2022 г. България е била на последно място в ЕС и по брутен вътрешен продукт (БВП) на човек от населението, като показателят е бил на равнище от 59 на сто от средното ниво за ЕС. С малко по-добри резултати са били Словакия и Гърция (68 на сто от средното за ЕС ниво за всяка).

По отношение на БВП на човек от населението страната ни е отбелязала подобрение през 2022 г. – с 2 процентни пункта спрямо 2021 г. и с 6 процентни пункта в сравнение с 2019 г.

Най-висок брутен вътрешен продукт на глава от населението спрямо средното за ЕС равнище са отчели Люксембург (161 на сто от средното за ЕС), Ирландия (133 на сто от средното за ЕС) и Дания (37 на сто от средното за ЕС).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...