Всички страни членки на Агенцията за ядрена енергия са подкрепили кандидатурата на България за членство от 1 януари 2021 г. Предстои Съветът на ОИСР също да вземе решение. Това стана ясно след телефонен разговор на енергийния министър Теменужка Петкова с генералния директор на Агенцията за ядрена енергия (АЯЕ) на ОИСР Уилям Магууд.
За България ядрената енергия играе важна роля за осигуряване на националната, регионалната и европейската енергийна сигурност, подчерта министър Петкова. По думите й, през изминалите повече от четири десетилетия АЕЦ „Козлодуй“ е стожер на българската енергетика, осигуряващ повече от 30% от националното производство на електроенергия.
Министър Петкова запозна Магууд с процедурата за реализация на АЕЦ „Белене“, подчертавайки, че българската държава разглежда проекта като дългосрочно решение за осигуряване на чиста и надеждна енергия на достъпни цени и за гарантиране сигурността на енергийните доставки в целия регион.
Министър Петкова и Уилям Магууд обсъдиха и проекта за създаване на регионална инициатива за ядрен напредък в рамките на АЯЕ. Проектът има за цел да обедини страните от региона на Централна и Източна Европа, заинтересовани от развитието на ядрената енергия за мирни цели.
Очертани са четири приоритетни области на бъдещо сътрудничество в рамките на инициативата – анализ и развитие на дългосрочната енергийна надеждност, управление на радиоактивни отпадъци, ефективна комуникация с обществеността и развитие на инфраструктурата и образованието за иновации. България проявява интерес за участие в последните три от тях, информира министър Петкова.
Уилям Магууд представи текущата ситуация по отношение безопасната експлоатация на атомните централи по света и как ядреният сектор се представя по време на кризата с COVID-19. През последните месеци АЯЕ направила проучване за това сред държавите-членки. Изводът е, че атомните електроцентрали са изключително надежден и стабилен източник на енергия.