България се изкачва в „Индекса на работната сила“ на ManpowerGroup

21.02.2019 | 09:40
по статията работи: econ.bg
Ирландия, Норвегия и Великобритания са най-добрите места за таланти
България се изкачва в „Индекса на работната сила“ на ManpowerGroup
Снимка: БГНЕС

Според „Индексa на работната сила 2018“ (Total Workforce Index™ 2018) на ManpowerGroup (NYSE: MAN) Solutions Ирландия, Норвегия и Великобритания са най-добрите пазари на труда за намиране, наемане и задържане на умения в глобален мащаб. България се изкачва с девет позиции до 39-то място в света и заема 23-то място в регионалната класация на работната сила. 

В постоянно усложняващия се глобален пазар достъпът до таланти с умения е приоритет за организациите, които искат да изградят или разширят бизнеса си. „Индексът на работната сила“ е единственият по рода си инструмент, който използва Big Data и експертна информация, за да сравни потенциала на работната сила на различни пазари, като оценява наличието на умения, ценовата ефективност и продуктивността на служители при временна и постоянна заетост в 75 държави.

В индекса на работната сила при постоянна заетост страната ни заема 43-то място (две позиции нагоре в сравнение с 2017 г.) и 52-ро място (пет позиции нагоре спрямо 2017 г.) в индекса на работната сила при нетрадиционна заетост, която включва категории като неформална работа (т.нар. ‘Gig Economy’ служители), работа на граждански договор и непълен работен ден и временна заетост. 

„Индексът“ използва патентована формула, която може да се приложи към най-належащите приоритети на организациите, касаещи работната сила. Те могат да варират от трудности, свързани със специфични секторни умения, и влиянието на нови регулации до гъвкави работни планове и променящи се заплати на отделни локации и във всички сектори – от енергетика до ИТ и производство.

Азиатско-тихоокеански регион – Хонконг, Нова Зеландия и Сингапур са най-добрите пазари за бизнес развитие в региона и света. Хонконг и Сингапур се класират високо заради по-големите си източници на таланти и подкрепата на гъвкави условия на работа в сравнение с пазари с нови данъчни политики и трудово законодателство.

Америки – САЩ и Канада заемат първите две места в региона заради зрялата си работна сила, следвани от Чили, Мексико и Пуерто Рико. В цяла Южна и Централна Америка микро пазарни промени и важни законодателни реформи могат да усложнят наемането на служители. Държавите, които заемат последните места в глобалния „Индекс на работната сила“, са от този регион – Бразилия, Хондурас, Боливия и Венецуела. Само САЩ и Канада се класират в първите 10 позиции на съответно 4-то и 6-то място.

EMEA – Първите пет държави от региона са Великобритания, Ирландия, Естония, Обединени арабски емирства и Израел. Всички те с изключение на Израел се класират на първите 10 глобални позиции. По-големият достъп до образование и увеличаващите се инвестиции в развитието на умения допринасят за потенциала на работната сила в региона. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...