България ще участва в Доверителния фонд за намаляване на бедността на МВФ

21.06.2024 | 10:30
по статията работи: econ.bg
България ще участва със субсидия в Доверителния фонд на Международния валутен фонд за намаляване на бедността и подкрепа на растежа под формата на субсидия в размер на 5 млн. специални права на тираж
България ще участва в Доверителния фонд за намаляване на бедността на МВФ
Снимка: под лиценза на creative commons

България ще участва със субсидия в Доверителния фонд на Международния валутен фонд (МВФ) за намаляване на бедността и подкрепа на растежа под формата на субсидия в размер на 5 млн. специални права на тираж (около 6.6 млн. щ. д.).

Това стана факт след като правителството одобри проект на писмо до управляващия директор на Международния валутен фонд за заявяване на принос, съгласно Решение № 677 от 29 септември 2023 г. на Министерския съвет.

Участието на България е пропорционално на квотния дял на страната ни в общата цел за набиране на средства в размер на 2.3 млрд. специални права на тираж. Необходимото финансиране е обезпечено в Закона за държавния бюджет на страната за 2024 година.

Участието на България в набирането на средства по този инструмент е изпълнение на ангажименти като акционер в МВФ, кореспондира с международните приоритети на страната за реализиране на споделени цели и политики в една фрагментирана глобална икономика. По този начин ще бъде изпратен и положителен политически сигнал към международната общност за готовността на страната да сподели определени финансови отговорности по международни инициативи.

Във времена на значими глобални предизвикателства и кризи, които са свързани с увеличени нужди от финансиране, МВФ играе ключова роля в подкрепата на уязвимите страни,

включително чрез Доверителния фонд за намаляване на бедността и подкрепа на растежа. В този контекст всички държави-членки на Фонда споделят съвместна отговорност за поддържането на адекватно ниво на неговите ресурси.

Съветът на управителите е висшият орган на управление на Международния валутен фонд. Неговите сесии се провеждат присъствено веднъж годишно и в състава му влизат по един управител и един заместник-управител за всяка страна член. Управителите се определят от страните членки и обичайно тази функция се възлага на министъра на финансите или на управителя на централната банка, какъвто е случаят в България.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...