Българските морски плажове са с едни от най-чистите води за къпане в Европа

14.08.2024 | 11:30
по статията работи: econ.bg
През 2023 г. качеството на водата в крайбрежните места за къпане в Европейския съюз беше много високо, като 88,4% от местата са оценени като отлични, което представлява увеличение от 3,4 процентни пункта в сравнение с 2013 г.
Българските морски плажове са с едни от най-чистите води за къпане в Европа
Снимка: под лиценза на creative commons

През 2023 г. качеството на водата в крайбрежните места за къпане в Европейския съюз беше много високо, като 88,4% от местата са оценени като отлични, което представлява увеличение от 3,4 процентни пункта в сравнение с 2013 г., когато данните показват 85,4%. Отчита се стабилност в сравнение с 2022 г. от 88,9%, показват данните от проучване на европейската статистическа служба Евростат, публикувани на сайта ѝ.

България се нарежда на пето място в класацията с отлично качество на водата в крайбрежните места за къпане – 94,6%. На челните места се нарежда Хърватия с 99,1%, Кипър – с 97,6%, Гърция – с 95,8% и Словения с – 95,2%.

Последните места в класацията заемат Финландия – с 65,4%, Полша – с 55,1% и Естония, където 46,7% от крайбрежните зони за къпане получават отлични оценки.

Глобалната средна повърхност на киселинност на морската вода в ЕС имаше стойност на pH 8,05 през 2022 г., което представлява намаление с 0,02 пр. п. в сравнение с 2012 г. (8,07). Намаляването на pH показва повишена киселинност на океанската вода, показват данните на Евростат.

Увеличаването на нивата на атмосферния въглероден диоксид (CO2) подобрява усвояването му от океаните, което води до по-ниски стойности на pH, пише в коментар на публикацията за мониторинговия доклад за устойчиво развитие в Европейския съюз, свързан с опазване на крайбрежните води. Целта на проучването е да се защити и гарантира устойчивото използване на моретата и океаните, което включва намаляване на замърсяването, прекратяване на прекомерния риболов и опазване на морските и крайбрежните екосистеми.

Морските и океански акватории поддържат крайбрежните икономики и поминък, допринасят за производството на храна и функционират като пречиствател на въглерод, се отбелязва още в документа.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...