Бюджетна комисия в парламента реши ДДС ставката за бирата и виното да бъде 9%. "За" предложението гласуваха 13 народни представители, "против" – един, "въздържали се" – трима. Окончателното решение ще бъде прието от пленарната зала.
Предложението е направено в преходните и заключителни разпоредби на Закона за местните данъци и такси, с които се изменя Законът за ДДС. Идеята е лансираната от зам.-председателя на парламента и лидер на НФСБ Валери Симеонов.
В досега действащото законодателство изключение от 9 –процентната ДДС ставката бяха бирата, виното и спиртните напитки. Сега това изключение се премахва и ставката ще важи освен за ресторантьорски и кетъринг услуги, и за бирата и виното.
В Комисията лидерът на НФСБ допълни предложението си за спортните съоръжения.
Валери Симеонов отчете, че намаляването на 9% увеличава събираемостта на данъците. Председателят на Комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова от ГЕРБ заяви, че няма да участва в гласуването по текстовете.
"Принципно не съм съгласна с промяната на ставката по ДДС", посочи Стоянова, но уточни, че групата на ГЕРБ ще подкрепи текстовете.
Въпреки че от БСП разкритикува начина, по който новите текстове са вкарват за обсъждане - в преходите и заключителните разпоредби на друг закон, депутатът от левицата Дора Янкова изненадващо ги подкрепи с аргумента, че туристическият бранш наистина е сред най-засегнатите.
Менда Стоянова заяви пред репортери, че пробивът в единната ДДС ставка доказва, че води единствено и само до разширяване на видовете услуги с намалена ставка под натиска и искането на съответните бизнеси, което, по думите ѝ, е съвсем нормално.
"Бизнесът на ресторантьорските услуги и на нощните заведения настояваше и не беше доволен, че миналия път, когато въведохме 9% ДДС изключихме алкохолните напитки. В случая те предлагат да се включат бирата и виното, тъй като това са основните напитки, които се ползват в нощните заведения и баровете, където храна няма", поясни шефката на бюджетната комисия.
Тя посочи, че другото предложение е намалена ставка на маржа на туроператорите.
"Миналият път ние не приехме това предложение с мотива, че противоречи на директивата. То продължава да противоречи на директивата и сега и предполагам, че ще имаме инфричмънт като го приемем, но това тепърва предстои да видим. Отново по тяхно настояване беше включен и маржът на туроператорите, т.е. тяхната комисионна. Допълнено е за екскурзии, организирани от тези туроператори или турагенти чрез случайния превоз. Тази услуга, когато не е в пакета на туристическата услуга, се облага с 9%. Сега, всъщност, и да е извън пакета на туристическата услуга, ще се облага на 9%", допълни Стоянова и продължи - "Поправката в Закона за мерките за извънредното положение касае отново туропеторите. Когато приемахме закона, приехме текст, в който дадохме възможност на туроператорите, които са взели аванси от своите клиенти за осъществяване на международни пътувания и те не могат да бъдат осъществени, както са планирани, за което е платено, да предложат на своите клиенти заместващ ваучер или ако откажат, да им бъде възстановена сумата до до края на извънредното положение. За съжаление тези пътувания продължават да не могат да се осъществяват, затова днес приехме да удължим срока до края на 2020 г. с надеждата, че 2021 г. може би ще започнат да се осъществяват. Тук трябва да кажем, че мярката засяга физически лица, които са капарирали своите пътувания, но няма да могат да получат заместващо пътуване".
Председателят на бюджетна комисия отбеляза още, че ставката за спортните съоръжения не касае само фитнесите.