Бюджетната комисия спешно приема данъка "Лукойл"

08.11.2022 | 11:20
по статията работи: econ.bg
Промени в различни данъчни закони прие на първо четене бюджетната комисия в парламента. Става дума за Закона за ДДС, за данъците от доходи на физическите лица, за корпоративното подоходно облагане и Закона за акцизите и данъчните складове
Бюджетната комисия спешно приема данъка "Лукойл"
Снимка: БГНЕС

Промени в различни данъчни закони прие на първо четене бюджетната комисия в парламента. Става дума за Закона за ДДС, за данъците от доходи на физическите лица, за корпоративното подоходно облагане и Закона за акцизите и данъчните складове.

С гласуването бе одобрено и създаването на нов данък, насочен към печелившите енергийни фирми - т.нар. "временна солидарна вноска". Той цели облагането на свръхпечалбите на въпросните дружества с 33%. Законопроектът бе внесен преди дни от служебното правителство и веднага бе вкаран за одобрение в комисията.

Той трябва да обхване над 30 компании в отраслите на суровия нефт, природния газ, въглищата и нефтопреработването. По думите на зам.-министъра на финансите Людмила Петкова обаче 15 от тях не са декларирали печалба в последните години и вероятно няма да преведат солидарни вноски. На заседанието на бюджетната комисия не беше посочено какви постъпления се очакват от допълнителното облагане на "Лукойл Нефтохим". Допреди година бургаската рафинерия неизменно декларираше загуба и не плащаше данъци в хазната. След промяна в схемата на работа компанията отчете печалба от 68 млн. лв. за 2021 г., но не е ясно с какъв финансов резултат ще приключи тази година.

Идеята е новият налог да бъде временен - за тази и следващата година. Свръхпечалбата пък ще се изчислява като разлика от печалбата на дружеството от тази и следващата година и средната стойност на печалбата на дружеството за последните четири години. По думите на Петкова това ще донесе за тази година приходи на хазната от 72 млн. лв. Въпросните промени са поместени в Закона за корпоративното подоходно облагане. Там се предвижда още и удължаване на срока на прилагане на данъчното облекчение за извършване на производствена дейност в общини с висока безработица. Дава се допълнителен петгодишен период до 2027 г. Облекчението на практика почти не се използва и ефектът върху бюджета от него е минимално.

С единодушие депутатите одобриха и промени в Закона за ДДС, с които корекциите на ДДС при несъбираеми вземания стават възможни и в България. Регулацията е налице в повечето страни от Европейския съюз. Възможността за корекция на ДДС засяга фирмената задлъжнялост във връзка с доставени стоки, услуги, активи, за които не е получено плащане.

Комисията одобри и предложените от финансовото министерство промени в регламента за данъчни облекчения за деца, с които се дава възможност при починал родител, който е получавал данъчното облекчение, то да се прехвърли на другия родител на детето, дори и той да няма трудови приходи. Тази година размерът на годишното данъчното облекчение за деца беше увеличен на 600 лв. за едно дете, 1200 лв. за две деца и 1800 лв. за три и повече деца. Облекчението може да се ползва и авансово със заплатите за юли и октомври. В Закона за акцизите пък бяха направени промени за уеднаквяване с европейските стандарти и намаляване на административната тежест за някои икономически оператори.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...