В България годишните загуби от фалшифициране и пиратство на стоки в 11 основни икономически отрасъла е 809 млн. лева. Това показва доклад на Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост, разпространен до медиите.
Изследваните отрасли са: козметика и лична хигиена; облекло, обувни изделия и принадлежности; спортни стоки; играчки и игри; бижутерия и часовници; ръчни чанти и багаж; музикални записи; спиртни напитки и вина; фармацевтични продукти; пестициди; смартфони.
Според анализа загубите от 809 млн. лева се равняват на 15.5% от продажбите в България в 11-те отрасъла. Общата стойност на нереализираните продажби в страната се равнява на 113 лева на български гражданин на година. Загубите в Европейския съюз пък достигат 117 млрд. лева всяка година.
Петте отрасъла с най-много неосъществени продажби в България са фармацевтичните продукти (302 млн. лева), облеко и обувки (199 млн. лева), спиртни напитки и вина (113 млн. лева), козметика (108 млн. лева) и пестициди (26 млн. лева). Общо загубените работни места се равняват на близо 18 хил.
Това е втората публикувана от Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост отраслова оценка на икономическото въздействие на фалшифицирането и пиратството в ключови икономически отрасли, за които е известно, че са уязвими спрямо нарушения на правата върху интелектуалната собственост.
В проучването се оценява, че от първия анализ през 2018 г. размерът на нереализираните продажби е намалял във всички проучени отрасли на равнище ЕС, освен в два - облекло, обувни изделия и принадлежности и козметика и лична хигиена.