В ЕС 11 страни настояха за предпазливост при разхлабване на правилата за държавна помощ

15.02.2023 | 12:30
по статията работи: econ.bg
Документът с дата 10 февруари беше изпратен до Европейската комисия и подписан от Дания, Финландия, Ирландия, Полша, Швеция, Нидерландия, Унгария, Латвия, Чехия, Словакия и Белгия.
В ЕС 11 страни настояха за предпазливост при разхлабване на правилата за държавна помощ
Снимка: под лиценза на creative commons

Единадесет държави от Европейския съюз призоваха за "голяма предпазливост" при облекчаването на правилата на блока за държавната помощ в опитите да се подкрепи зелената индустрия на Европа. Според тях това рискува да навреди на конкуренцията вътре в съюза, показа документ, цитиран от "Ройтерс".

Документът с дата 10 февруари беше изпратен до Европейската комисия и подписан от Дания, Финландия, Ирландия, Полша, Швеция, Нидерландия, Унгария, Латвия, Чехия, Словакия и Белгия.

Комисията предложи облекчаване на ограниченията на ЕС за държавната помощ за инвестиции във възобновяема енергия или декарбонизация на индустрията, отчасти в отговор на Закона за намаляване на инфлацията в САЩ. Подписалите обаче се притесняват от неправомерно облагодетелстване на най-богатите в 27-членния блок.

"Държавната помощ за масово производство и търговски дейности може да доведе до значителни отрицателни ефекти, включително фрагментиране на вътрешния пазар, вредни надпревари за субсидии и отслабване на регионалното развитие", се казва в документа, видян от "Ройтерс".

"Тези вреди могат да бъдат по-големи от положителните ефекти", се подчертава в документа, а подписалите го страни призовават Брюксел да проявява голяма предпазливост.

Европейската комисия потвърди получаването на писмото и заяви, че се стреми да приеме нови правила "през следващите седмици, като вземе предвид получената обратна връзка".

Единадесетте държави призоваха Брюксел да обмисли дали други политики биха могли по-добре да постигнат целта за насърчаване на зелените инвестиции, както и да анализира задълбочено рисковете, преди да направи каквито и да било "фундаментални промени".

"Правилата на ЕС за държавна помощ трябва да бъдат разработени, като вземат предвид добавената стойност на нивото на ЕС като цяло. Правилата на ЕС за държавна помощ трябва да защитават равните условия на вътрешния пазар на ЕС", се подчертава в документа.

Еврокомисарят за конкуренцията Маргрете Вестагер заяви този месец, че Франция и Германия - двете най-големи икономики в блока - формират почти 80% от одобрената държавна помощ, откакто Комисията за първи път облекчи предишните ограничения, за да помогне на икономиките да устоят на пандемията от COVID-19.

Националните лидери на ЕС обсъдиха въпроса миналата седмица в Брюксел, надявайки се да успеят да уредят различията си за субсидиите преди следващата среща на върха на 23-24 март.

Говорейки отделно на среща на финансовите министри на ЕС в Брюксел във вторник, германският министър Кристиан Линднер каза: "Германското правителство не се интересува от повече разходи и разширяване на субсидиите... Мога да уверя всички държави членки, че Германия ще поддържа честни равни условия."

"Приканвам ги да обмислят с нас как да насърчат конкурентоспособността, без да харчат все повече и повече пари - не можем да се борим със Съединените щати, които са в състояние и могат да си позволят да плащат повече субсидии", допълни той.

Първоначално Европейската комисия предложи и създаването на специален фонд, предназначен да помогне на по-бедните страни от ЕС да разпределят повече държавна помощ. Това обаче не се очаква тази година, ако изобщо се осъществи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...