Вдовишките добавки да се вдигат до 30%, но само ако има пари в бюджета. В момента над половин милион българи получават тази помощ, която от години е фиксирана на 26,5%. Това е разписано в програмата за управление на ПП-ДБ.
Заедно с това обаче се залага изчистване на пенсионната система от всички плащания, които не са свързани с нея. Същото е виждането и на ГЕРБ. Ще се направи и пълен анализ на пенсионната система, като се прегледат категориите на труд, наследствените пенсии, инвалидните, учителският пенсионен фонд.
“Промяната” и ДБ предлагат да се въведе най-накрая и формула за максималния осигурителен доход.
Управленската се базира на предизборната ни програма, търсим подкрепа за нея, обясни акад. Николай Денков при представянето на проектокабинета си.
Така че освен предварителните консултации на коляно ние предвиждаме среща с ГЕРБ и ще търсим подкрепа за тази програма. Едва след това ще се търси подкрепа на други сили, поясни той.
Енергетика, транспорт и отбрана са трите сектора, в които още нищо не е договорено между ГЕРБ и ПП-ДБ, издаде обаче Бойко Борисов.
Две са най-важните задачи в образованието пред “Промяната” и ДБ. Първата е да се актуализират учебните програми и да се премахне ненужната фактология. Другата е да да се променят правилата при конкурсите за директори на училища и детски градини.
Дефиниция за енергийна бедност, дългосрочни договори за доставка на газ, за да бъде на конкурентни цени, актуализиран Интегриран план за енергетика и климат. Това са някои от най-важните основни цели, включени в секторна политика „Енергетика“.
Планът предвижда либерализация на пазара за ел. енергия на едро и за битови потребители, но за да бъдат те предпазени от високите цени, ще бъдат придружени от механизъм за компенсации за енергийно бедни домакинства. Всички важни стъпки, предвидени в Плана за възстановяване също са включени в тази секторна политика- изграждането на регионален микс от ВЕИ и термични мощности, запазване в експлоатация на комплекса “Марица-Изток” при условие, че спазва европейските екологични изисквания. Предвидено е все пак търсене на възможност за актуализиране на плана в частта, свързана с въглеродния отпечатък и въглищните централи. Предвижда се българско участие в проучването на природен газ в акваторията на Черно море. Програмата за саниране няма да бъде прекратявана, а ще продължи, а общините ще бъдат подпомогнати за енергоефективно улично осветление. Ще се работи и по въвеждане на стимули, включително данъчни облекчения, за закупуване на електрически автомобили за собствени и промишлени нужди.
Програмата предлага да започне ускорен ремонт и рехабилитация на ПАВЕЦ „Чаира” и връщането ѝ в микса на производствените мощности, като едновременно с това се извърши и обследване на причините за аварията и търсене на отговорност съвместно с външни експерти. Място сред целите е намерило и разширението на газохранилището в Чирен. Заедно със Световната банка ще се използват минералните води на България и в енергетиката. Предвидено е окончателно прекратяване на проекта АЕЦ „Белене“ и заради по-високия сеизмичен риск на региона и стартиране на нови ядрени мощности в Козлодуй.
Антиинфлационната програма залага на избора на нов професионално действащ състав на КЗК. Ще бъде подготвен отчет за дейността на Комисия за защита на потребителите. Кръгла маса с големите хранителни вериги ще сложи край на напрежението между тях и държавата и ще доведе до намаляване на ценовото напрежение. Енергийно бедните домакинства ще бъдат защитени с финансови компенсации. Продължаването на политиката за прекратяване на енергийния монопол на външни доставчици на електроенергия и природен газ за България пък ще предпази цените от монопола.
Земеделието ще бъде приоритет, като ще се подпомага производството на български храни от български малки и средни ферми и на български цени чрез целеви субсидии. Общите усилия за съживяване на българската икономика ще бъдат обобщени в първи годишен доклад за състоянието на българската икономика, в който се посочват предизвикателствата и рисковете пред нея, както и възможните решения за преодоляването им. „Изчистването“ на пазара от кухи фирми ще се подпомогне от приемането на законова рамка за бърза ликвидация на юридически лица без дейност, без регистрация по ДДС или без наети служители. ББР и еврофинансиране пък ще предоставят безвъзмездна помощ на до 5 нови индустриални паркове или зони и подписване на съответните договори. Планират се 50 млрд. лева инвестиции поравно в Северна и Южна България и подкрепа за бизнеса, за да се увеличат доходите и да се намали разликата в заплащането между София и останалите региони на страната, между българите и европейците.
Дефицит до 3% е записано в секторна политика“ Финанси“. Планът в тази сфера предвижда още договаряне на нова целева дата за еврото след разговори с ЕК и ЕЦБ, като възможна такава е 01.01.2025 г. Предвидено е ускорен избор на нов управител и подуправители на финансовите регулатори- БНБ и КФН. Планира се и финализиране на процеса на излизане от руски финансови институции. Ще бъде изготвена пътна карта за присъединяване ни към ОИСР.