Общото събрание на Висшия съдебен съвет (ВСС) вдигна заплатите на магистратите с 13 на сто, вместо с предвидените в проектобюджета за 2024 г. 12%. Темида изглежда иска да изпревари инфлацията, която според кабинета тъпче на място и е най-ниската в ЕС. Освен това съдебната власт прави всичко възможно, за да подкрепи твърдението на премиера Николай Денков от средата на февруари за бързо увеличаващите се доходи на българските граждани. Както е известно, в отговор на въпроси на същите граждани премиерът заяви, че увеличението на доходите за последните 12 месеца е три пъти по-голямо от увеличението на инфлацията е нас.
Решението за вдигането на възнагражденията, парите за ранг и отпускането на средства за дрехи в размер на 4500 лева на магистратски калпак очаквано беше взето единодушно, без съпротива.
Преди това важно решение на ВСС, Съдийската колегия във Висшия съдебен съвет (ВСС) избра за свой представляващ Боян Магдалинчев. Изборът бе съпътстван от резки нападки и прекъсвания на заседанието на колегията.
Още в началото на заседанието номинацията на Магдалинчев предизвика сериозен. Кандидатурата му е плод на манипулативни внушения, се чу в залата. В защита на Магданилчев пък се чуха твърдения, че обругаването му е политическа заръка. Скандалът продължи с размяна на обвинения в задкулисно взимане на решения, с подмятания за имотни скандали, тайни банкови сметки, политически връзки и други.
Изборът на Магдалинчев стана факт едва след подновявяне на заседанието на колегията, кожето бе прекъснато заради общото събрание на ВСС. Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Галина Захарова прекъсна заседанието, за да се проведе това на Общото събрание на ВСС и ВПС. След това съдийската колегия се събра за втори път и избра Магдалинчев за представляващ.
Вчера без дебати Висшият прокурорски съвет избра за свой представляващ Стефан Петров.
За сметка на скандалите в съдийската колегия, заседанието на Общото събрание на ВСС протече при удивително единодушие, тъй като основна точка в разискванията бе заплащането на магистратите и съдебните служители. Правителството на съдебната власт , което още преди година трябваше да бъде сменено, гласува без секунда замисляне заплатите на магистратите и съдебните служители да се увеличат с 13 на сто, при това със задна дата – от 1 януари 2024 година. Кадровиците одобриха и повишаване на парите за ранг.
Така основните възнаграждения на върховните съдии, прокурори и следователите от Националната следствена служба стават 7813 лв. при досегашните 6914 лева.
Магистратите на апелативно ниво ще получават 6464 лева, съдиите и прокурорите на окръжно ниво в столицата ще вземат 5780 лева, а възнаграждението на колегите им от останалите окръжни съдилища и прокуратури става 5344 лева.
Заплатите на магистратите от Софийския районен съд и от Софийската районна прокуратура ще бъдат 4694 лв., вместо сегашните 4154 лв., а на колегите им от страната – 4216 лв. при 3731 лв. сега.
Възнагражденията на младшите магистрати също се увеличават и те вече ще получават 3928 лв., като до момента вземаха 3471 лева.
Освен на основните възнаграждения, има увеличение с 13% и на парите за ранг. Така за първи ранг магистратите ще получават 410 лв. вместо 360 лв., за втори – 570 лв. при 500 лв. сега, а за трети – 640 лв. вместо 570 лв.
Магистратите и служителите ще получат и по 4518 лева за облекло.
Както е известно, в проекта за бюджет на съдебната власт за 2024 г. ВСС беше предвидил ръст на заплатите с 12 на сто, но 13 % увеличение им се стори по-справедливо. През септември 2023 г. ВСС реши, че възнагражденията през 2024 г. ще скочат с 12 на сто и с по 10 на сто през 2025 г. и 2026 година. Председателят на бюджетната комисия тогава Боян Магдалинчев обяви, че по данни на Националния статистически институт средната заплата на заетите в бюджетната сфера за второто тримесечие е 1822 лева. Той сметна, че ръст от 12% от 1 януари 2024 г. е предвиден на базата на тренда на средната годишна заплата на наетите на трудови правоотношения от 2019 г. до 2022 година. За 2025 г. ВСС заложи бюджет от 1.424 млрд. лева, а за 2026 г. – 1.503 млрд. лева.