Владеенето на местния език остава основен фактор за реализация на пазара на труда

16.11.2023 | 12:00
по статията работи: econ.bg
Владеенето на местния официален език се оказва от решаващо значение за успешното навлизане на пазара на труда и социалната интеграция в България, показва последната прогноза за умения на ОИСР за 2023 година
Владеенето на местния език остава основен фактор за реализация на пазара на труда
Снимка: под лиценза на creative commons

Владеенето на местния официален език се оказва от решаващо значение за успешното навлизане на пазара на труда и социалната интеграция в България, показва последната прогноза за умения на ОИСР за 2023 година. Според данните, в страната ни се изисква 52,50 процента владеене на български, в сравнение с 22,43 процента за английския език.

Процентът на свободните работни места, написани на официалния език на дадена европейска държава, е ясен показател за необходимостта от владеене на местния език. Според диаграмата, базирана на теорията, че рекламите неизбежно изискват познание на езика, владеенето на българския език е основно изискване за 82 процента от обявите за работа в Европейския съюз, пише pixotab.com.

Английският език, макар и полезен за работа в няколко страни, се оказва по-малко важен, когато става въпрос за намиране на работа в местния контекст. Дори в страни, където английският не е официален, владеенето на него се налага в едва 14 процента от обявите за работа. Това подчертава факта, че местните компании ценят способността на кандидатите да се изразяват на техния език.

Данните за избрани европейски държави ясно показват разликата в изискванията на пазара на труда. Във Франция, където френският е официален език, почти 98 процента от свободните позиции изискват знание на този език, докато само 1,66 процента са написани на английски. В Германия обаче ситуацията е подобна, като 96 процента от обявите използват немски, а едва 3,38 процента са на английски.

Важно е да се отбележи, че въпреки приоритета на местния език, владеенето на английски все още е високо оценено умение. Според друго проучване, отбелязано в доклада на ОИСР, английският е шестото най-необходимо умение в европейските страни, след способността за адаптиране към промените, работа в екип, използване на компютър, принципи на работа в екип и използване на Microsoft Office.

Владеенето на българския език се явява критичен фактор за успешната кариера на трудовия пазар в България. Способността да се комуникира ефективно на местния език създава предимство за кандидатите и подчертава важността на културната и езикова интеграция в работната общност.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...