Контролните органи на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) са извършили 24 358 броя проверки за първите шест месеца на годината в 21 662 бр. предприятия с 960 136 наети в тях, съобщиха от ведомството.
При проверките са установени 107 726 бр. нарушения на трудовото законодателство. Нарушенията, свързани с разпоредбите, регламентиращи осъществяване на трудовите правоотношения, са 49 468 бр. По осигуряването на здраве и безопасност при работа са установени 57 664 бр. нарушения.
Случаите на работа без трудов договор са 1614 бр. при 1818 бр. спрямо същия период на м.г., което е показател за ограничаване на недекларирания труд в най-тежката му форма. За това допринася както засиленият в последните години цялостен контрол на ИА ГИТ с акцент върху намаляване на работата на черно, така и стартиралите от началото на годината проверки за бърз контрол, насочени към законосъобразното възникване на трудовите правоотношения, които се извършват в обекти, рискови по отношение на нерегламентираното използване на работна ръка.
Сумата на установените забавени възнаграждения е 4.9 млн. лв. След намесата на Инспекцията по труда са изплатени почти 3.4 млн. лв.
За първото полугодие на 2024 г. са съставени 4741 бр. актове за установяване на административно нарушение.
С цел да се гарантира в най-пълна степен животът и здравето на работещите, са спрени 385 бр. обекти, площадки, машини и съоръжения. Тази мярка се използва с цел превенция на тежки трудови злополуки, а в някои случаи води и до спасяване на човешки живот. При извършените проверки през първата половина на 2024 г. инспекторите по труда са отстранили 71 работници поради липса на правоспособност и/или неспазване на правилата за безопасна работа.
Дадените разрешения за работа на непълнолетни лица са 7594 бр. За същия период на миналата година техният брой е бил 6195 бр.
През шестте месеца на 2024 г. бяха проведени интензивни проверки при извършване на строителни и монтажни работи в цялата страна. Чрез командироване на инспектори от различни области беше осигурен по-голям инспекционен ресурс в районите с голям брой строителни обекти. Акцентът на проверките бе насочен към безопасността на строежите с цел запазване живота и здравето на работещите в тях, както и законосъобразното полагане на труд от страна на наетите работници, посочват още от ИА ГИТ.