Над два милиона души в страната разполагат с месечен доход около и под линията на бедност, която към момента е малко под 350 лв. Това сочат данните от ново проучване за нивата на бедност в Европейския съюз на статистическата агенция Евростат.
Страната е абсолютен първенец по този показател като данните сочат, че през миналата година цели 32,8% от населението са били застрашени от крайна бедност.
Веднага след нас в негативната класация следва Румъния, където застрашените достигат 32,5%.
Първата петица за страни, чиито жители са застрашени в най-голяма степен от бедност и социално изключване, се допълва от Гърция, Латвия и Литва.
Приказките, че за положението в България и Румъния е виновен 45-годишният комунизъм, се разсейват с един поглед в статистиката - Чехия и Словения са с най-добри показатели - там под заплахата на бедността се намират едва 12 и 16% от жителите.
Всеки седемнайсти жител на Европейския съюз се намира в тежко материално положение.
Попадналите в тази категория европейци не могат навреме или изобщо да си платят наема, електричеството, да поддържат топлина в дома си, да прекара седмичен отпуск далеч от града си.
Алармиращата статистика за ЕС се публикува само няколко дни след връчването на Нобеловата награда за икономика. Именно за "експерименталния подход за намаляване на глобалната бедност" френската икономистка Естер Дeфло, както и американските учени Абхиджит Банерджи и Майкъл Кремер получиха престижната награда.
Според шефа на МВФ Кристалина Георгиева е необходимо да се засилят от търговските отношения, тъй като според нея търговията е важна за икономическия растеж, пазара на труда и намаляване на бедността. Подчинената на световния капитал организация обаче не посочва, че царят е гол - липсата на справедливо разпределение към бедните, както и експлоатацията от страна на работодателите.