Средно на година около 1000 медицински сестри напускат здравната ни система по различни причини. 24 281 са действащите медицинските сестри у нас, една трета от тях са над 65-годишна възраст, съобщи пред БНР Милка Василева, председател на УС на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.
По думите ѝ "проблемът е много сериозен и е дошло последно време да се намерят решения, за да се запази медицинският персонал."
Днес ще бъде представено изследване за кадровия дефицит в здравната система. Анкетата е направена сред професионалисти по здравни грижи. Данните са тревожни, отбеляза Василева.
"Колегите споделят колко много са претоварени, няма отношение, подобаващо, към тях, професията е недооценена и отново излиза въпросът за заплащането на труда. Натовареността е огромна. Това пролича особено при Ковид пандемията. По отношение на България - по-малко колеги напуснаха системата, отколкото в западния свят. Хората споделят, че вече страдат от синдрома на изпепеляването. Най-често медицинските сестри работят на две, дори и на три места", обясни тя.
Милка Василева направи съпоставка: "Имахме 168 болници някога и 53 000 медицински сестри. В момента имаме 368 лечебни заведения и 24 000 медицински сестри. Всеки може да прецени на колко места работят колегите, за да може да имаме някакво здравеопазване."
Стартовата заплата на медицинските сестри трябва да е равна на три минимални заплати за страната, смятат от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.