Сервитьорите в кафене в столицата на Косово Прищина вече се умориха да проверяват дали монетите от 2 евро, с които хората плащат, са истински - толкова много от тях са фалшиви. И при това високото качество на някои фалшификати прави почти невъзможно да се разпознаят.
"В началото всички се притесняваха и проверяваха дали монетите от 2 евро са фалшиви", казва Ендрит.
Той и колегите му вдигали монетите срещу светлината, за да ги разгледат, или ги хвърляли на масата, за да видят как звучат.
"Сега вече не проверяваме... Може да взимаме фалшиви пари или да даваме фалшиви пари - все се едно е", казва сервитьорът.
Броят на фалшивите монети от 2 евро в обращение се е увеличил значително тази година според правоприлагащите органи.
Косово и съседна Черна гора не са част от еврозоната, но въпреки това използват еврото като своя валута.
В малък магазин близо до кафенето в Прищина от 11 монети от по 2 евро в касата продавачката преценява като фалшиви шест, но те са толкова чести, че тя няма друг избор, освен да ги приеме.
В лаборатория на полицията в Прищина служителите са изследвали повече от 30 хил. фалшиви монети от 2 евро през първата половина на тази година в сравнение с 4451 през същия период на миналата година.
"Качеството варира от много лошо до много добро", разказва Вьолица Маврики, експерт по фалшивите пари.
"Преди фалшивите монети не бяха магнитни, а сега са, преди имаха проблеми с теглото, но сега съвпадат с истинските", добавя той.
Полицията съобщи, че миналата година е изпратила 804 случая, свързани с фалшифициране на пари на прокуратурата, и 486 досега тази година. През април те арестуваха мъж и жена, опитващи се да внесат 10 600 фалшиви монети от 2 евро в Косово от Северна Македония.
Много видеоклипове на албански език в социалните медии предлагат сделки за фалшиви монети или други евробанкноти, които се продават за 10 - 20 процента от номиналната им стойност.
Управителят на държавна компания за паркиране в Прищина Сокол Хаволи каза, че е спрял да приема двуеврови монети, след като е откривал дневно, че до до 150 евро от тях са фалшиви. Сега местни банки са му дарили машини, които разпознават фалшиви монети.
Централната банка на Косово отговори по имейл на "Ройтерс", че банките и другите финансови институции трябва да докладват всички фалшиви пари, получени от клиенти.
Но за управител на супермаркет в Прищина, който отказа да назове името си и който трябва да депозира дневните си печалби в банката, е по-лесно просто да върне монетите от 2 евро на други клиенти, вместо да рискува съдебно преследване, като ги занесе в банка.
"Не депозирам тези монети в банката, защото знам, че ще извикат полиция и в крайна сметка може да бъда арестуван... Връщам ги на клиентите на следващата сутрин като ресто и след това вземам още през деня", каза той.
"Винаги сме се оплаквали в Косово, че нямаме собствена валута, а сега, изглежда, имаме - фалшиви монети от 2 евро", шегува се управителят.