Възприятието за нивото на корупцията в България през 2023 г. е било такова, че на страната е дадена най-добрата оценка за борбата с нея от повече от 10 години.
С 45 от максимални 100 единици в Индекса за възприятие на корупцията тя се изкачва с две позиции до място 67 в глобалната класация от 180 държави на организацията "Трансперънси интернешънъл".
Данните са публикувани днес, изчислението и основано на 13 външни източника и представят как нивото на корупция в обществения сектор се възприема от експерти и хора от бизнеса.
Според "Трансперънси интернешънъл" България е малко по-зле от Черна гора и Румъния и по-добре от Сао Томе и Принсипи и Ямайка.
Възприятието за корупция в България не е най-лошото в ЕС - на 76-о място е Унгария.
От съседните страни Гърция е влошила с три позиции мястото си и е слязла на 59-о място. На едно ниво с унгарците са Северна Македония и Косово. На позиция 104 е Сърбия, а Турция е на 115.
Авторите на оценката и класацията обясняват, че когато само няколко от източниците са отчели някаква промяна в оценките си за съответната страна, това е недостатъчно да се промени нагоре или надолу позицията ѝ в индекса.
Справка за България (както и за останалите страни от ЕС) за 2022 г. показва, че са използвани данни от максималните тогава 10 източника. Сред тях са докладите за борба с корупцията и добро и устойчиво управление на "Фрийдъм хаус", "Икономист интелиджънс юнит", Световния икономически форум и др.
Десет от държавите в Топ 10 са от Европа, останалите са Нова Зеландия и Сингапур.
Дания запазва челната позиция и е единствената с индекс над 90 пункта. Следват Финландия, Нова Зеландия, Норвегия, Сингапур, Швеция, Швейцария, Нидерландия, Германия и Люксембург. Последните две държави си поделят девето място, а в тази водеща десетка четири страни са влошили оценката си: Нова Зеландия, Швеция, Нидерландия и Германия.