Геополитическата несигурност и киберзаплахите са основните притеснения на изпълнителните директори у нас. Това показва проучване на PricewaterhouseCoopers сред бизнес лидерите у нас, което е част от 21-ото ежегодно глобално проучване на PwC.
Миналата година едва 45% от българските изпълнителни директори са посочили, че се притесняват от киберсигурността на компаниите си, докато сега това е втората най-сериозна заплаха, посочена от 80% от запитаните.
В същото време обаче притесненията за бъдещето на еврозоната намаляват. През миналата година то е било определено като втората най-притеснителна тема за бизнес лидерите, а сега е на седмо място и представлява тревога за 72% от запитаните.
По-големи страхове са липсата на ключови умения, промяната в демографските характеристики на работната ръка, свръхрегулация, несигурен икономически растеж.
Общо 71% от българските бизнес лидери вярват, че глобалната икономика ще расте с по-бързи темпове през следващите 12 месеца, 91 са уверени във възможностите за растеж на бизнеса през следващите три години, се посочва в проучването.
Според изпълнителните директори глобализацията влияе на улесняване на движението на капитал и хора, за свързаност и създаване на класифицирана работна сила, но не и за справедливост и преодоляване на климатичните промени.