Глобалните загуби от природни бедствия през 2021 г. достигат 270 млрд. долара

07.04.2022 | 13:00
по статията работи: econ.bg
Глобалните щети от природни бедствия през 2021 г. възлизат на 270 милиарда долара, като от тях застрахованите загуби са 111 милиарда долара. Това сочи доклад на Swiss Re Institute
Глобалните загуби от природни бедствия през 2021 г. достигат 270 млрд. долара
Снимка: под лиценза на creative commons

Глобалните щети от природни бедствия през 2021 г. възлизат на 270 милиарда долара, като от тях застрахованите загуби са 111 милиарда долара. Това сочи доклад на Swiss Re Institute, цитирани от електронтото издание insmarket.bg.

Наводненията представляват 31% от глобалните икономически загуби от природни бедствия през 2021 г., но само 25% от този риск е застрахован.

Глобалните икономически загуби от наводнения достигнаха 82 милиарда долара през м. Загубите от застраховки и презастраховки са малко над 20 милиарда долара, което подчертава голямата разлика в защитата от наводнения.

Според Swiss Re високото ниво на катастрофи, наблюдавано миналата година, продължава дългосрочната тенденция за увеличаване на застрахователните загуби средно с 5-7% годишно в световен мащаб.

Най-скъпото събитие миналата година беше ураганът Ида в Съединените щати. Тежките наводнения в Европа през юли бяха най-скъпото природно бедствие в историята на региона.

Наводненията засягат почти една трета от населението на света, повече от всяка друга опасност. Само през 2021 г. станахме свидетели на повече от 50 тежки наводнения по света. Като се има предвид мащаба на опустошението, рискът от наводнения заслужава същото внимание и строга оценка на риска като ураганите.

И през първите месеци на тази година станахме свидетели на наводнения, когато Австралия претърпя значителни щети.

Според Swiss Re реалността е, че загубите от наводнения ще продължат да нарастват с изменението на климата и урбанизацията. "Увеличаването на загубите от наводнения става все по-очевидно", каза Джером Жан Хегели, главен икономист в Swiss Re Group. "Миналата година получихме още един тревожен знак. Има нарастваща нужда от действия за повишаване устойчивостта на обществата по света. Заедно с публичния сектор, презастрахователите са добре подготвени да насочат развитието далеч от високорисковите зони и да инвестират в мерки за защита като зелена инфраструктура. Това подобрява перспективите за растеж."

Според доклада, наводненията са най-честата природна опасност, с около три пъти повече големи наводнения има през последното десетилетие в сравнение с тропическите циклони. Наводненията са причинили повече от една трета от всички смъртни случаи по света, а икономическите загуби от тях са били 23%, което е второто по големина след тропическите циклони.

Въпреки високата икономическа тежест от наводненията, Swiss Re Institute съобщава, че през последните 10 години само 5% от сериозните загуби от наводнения са били застраховани в развиващите се пазари и 34% в развитите икономики.

Най-голямата застрахователна разлика е в Азия, където само 7% от икономическите загуби се покриват от застраховката. Вместо това 34% от загубите от наводнения в Европа са застраховани.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...