Гръцки тен за ден, нашенци карат на гироси и безплатна вода

22.08.2024 | 16:55
по статията работи: econ.bg
Истински бум на плажа за ден в Гърция, отчитат туроператори и транспортни фирми това лято. До 22 септември резервациите за Офринио, Ставрос, Аспровалта са запълнени
Гръцки тен за ден, нашенци карат на гироси и безплатна вода
Снимка: БГНЕС

Истински бум на плажа за ден в Гърция, отчитат туроператори и транспортни фирми това лято. До 22 септември резервациите за Офринио, Ставрос, Аспровалта са запълнени, съобщиха от бранша пред „Телеграф“. При това конкуренцията на доставчиците на тази услуга се е увеличила, а автобусите, пълни с желаещи да почернеят на гръцкото море, са два пъти повече в сравнение с миналата година, съобщи Радослав Траянов, автобусен превозвач. През 2023 година пътувахме само в неделя, сега и в събота и неделя, изтъкна той.

Мераклиите за бърз и солен тен в Гърция са предимно от Южна България, установи проучване на „Телеграф“. Най-много са от Благоевград, Сандански, Кюстендил, Перник, Дупница, Димитровград, има и от столицата, но значително по-малко. От Югоизточна България също ходят до Гърция, но не толкова организирано, а предимно с лични автомобили.

Една от основните причини за този бум е, че плажът на северното гръцко море излиза в пъти по-евтино, отколкото басейн у нас за уикенда. Така например до Офринио пътуването отиване и връщане е 30 лв. Там сянката с шезлонг струва 4,50 евро плюс безплатна вода от заведението, въодушевено разказа Диана Боянска, която отскоро работи към туроператорска фирма в Благоевград. Боянска допълни, че не би трябвало да е проблем да наемеш чадър с два шезлонга само срещу едно фрапе, но всеки предпочита да си плати напитката. Тя цитира своя клиентка, за да обясни нагледно защо толкова много са се увеличили желаещите за еднодневен плаж на Егейско море. „Миналата седмица със съпруга ми хвърлихме 150 лв. за няколко часа на басейн. Къде са 80 лв. за двама в солено море в Гърция, къде са 150 лв. за вода с химикали в България“, задала риторичен въпрос дамата.

Профилът на плажуващите за ден е основно от хора в трудоспособна възраст. От 40 до 60-70 г. Над тези години са пенсионерите, които предпочитат кратките екскурзии до южната ни съседка с една или две нощувки, защото вече им е широко около врата и не бързат за работа, каза Радослав Траянов. Според него не излиза и сметката да отидеш в събота и да преспиш, въпреки че леглата по тези курорти са 6 евро, но без закуски и други екстри. Освен това трябва да платиш два пъти пътуването, което при някои от фирмите е 40- 50 лв. и така излиза по-солено. Другото удобство е, че плажът в неделя или събота не те задължава да вземаш отпуск и веднага можеш да идеш на работа на другия ден. Той е подходящ и за хора, чийто уикенд е само един, а не два дни. При това отиваш в чужбина, на солена вода и пясък, засмя се Траянов. Той допълни, че обичайно туроператорите, които го наемат, вземат по 50 лв. на пътник и ходят предимно до Ставрос, но по пътя спират и на други плажове. По-високата цена идвала от таксата за магистрала, която на автобус е 45 евро, плюс туристическа такса и плаж.

Автобусите от Кюстендил, Дупница, Благоевград, Сандански потеглят в различни часове рано сутрин. Най-ранният час е 4,30 ч. Последователно прибират пътниците си, придвижвайки се към границата. Диана Боянска разказа, че така са организирали преминаването, че да губят минимално време. Обичайно автобусът с 51 места пристига най-късно в 10 ч. на Кулата-Промахон. Предварително са направили списък с пътниците, данните от личната карта. Не ги карат да слизат, а в автобуса се качва граничен служител, който права проверката на място. След това отпрашват към Офринио. Там всеки е свободен да прави каквото си иска. Часът на срещата за връщане е обикновено към 16,30-17 ч.

Освен дежурните фрапета, с които практически си плащаш сянката и шезлонга, нашенци се изхранват основно с клуб сандвичи и гироси на гръцкото море. Те излизат между 6 и 7,50 евро. Някои от тях могат да се купят от заведенията по плажа. В Ставрос обаче ходят до центъра на селото, за да обядват. Има и такива, които предпочитат да си носят храна от България, други пък баровски си поръчват ястията на плажа, където им ги носят до шезлонгите от самото заведение. В центъра на Ставрос можеш да хапнеш и тиквички по гръцки, които излизат около 9 евро порцията, горе-долу това е цената и за калмари.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...