Губим над 137 хил. лв. при 1 000 лева скрити от заплатата

17.07.2023 | 11:05
по статията работи: econ.bg
Над 137 хиляди лева са загубите за работник за период от 30 години, на който се плащат 1000 лева от заплатата под масата при общо договорено възнаграждение от 2000 лв., а се декларират само другите 1000 лева
Губим над 137 хил. лв. при 1 000 лева скрити от заплатата
Снимка: под лиценза на creative commons

Над 137 хиляди лева са загубите за работник за период от 30 години, на който се плащат 1000 лева от заплатата под масата при общо договорено възнаграждение от 2000 лв., а се декларират само другите 1000 лева.

Това показват изчисленията в сайта zaplatavplik.bg, поддържан от Националната агенция по приходите (НАП). Освен това ако трудещият се е дама за целия период на майчинството няма да получи 10 864 лева, показват данните на НАП. За период от 10 години трудещ се, който работи при тези условия, губи и 5478 лева от болнични. Освен това няма да има право на еднократно обезщетение при безработица в размер на 5400 лева. Загубите от средствата, които би получил работникът при своето пенсиониране обаче са най-сериозни - 116 160 лева за срок от 22 години, показват изчисленията на НАП.

В случай, че при реална заплата работодателят ви осигурява на 780 лева, а останалата сума до 2000 лева се дава на ръка, загубите са още по-големи - общо над 168 хиляди лева за 30 години, като само от пенсия за период от 22 години загубите са близо 142 хиляди лева.

Щетите за бюджета от даването на заплати в плик са над 300 млн. лева годишно, съобщават от приходната агенция. Преди 10 години тази сума е била със сто милиона лева по-голяма. Липсата на тези средства реално води до по-малко пари за социалната, здравната и образователната сфера.

Най-рисковите сектори, в които е практика да се изплаща част или цялото възнаграждение “под масата”, са в търговията на едро и дребно, строителство, хотелиерство и ресторантьорство. Затова и фискалните инспектори на НАП, съвместно с ИА “Главната инспекция по труда”, започват вече станалите традиционни проверки в морските ни курорти. Те проверяват дали всички работещи в заведения и търговски обекти имат сключен трудов договор, регистриран в приходната агенция, и осигуряват ли се служителите върху реалната си заплата или получават част от възнаграждението си в плик.

През летните месеци на миналата година фискалните инспектори са установили над 780 нарушения на данъчното и осигурителното законодателство, като голяма част от тях са свързани с укриване на данъци и осигурителни вноски, напомнят от НАП. Сезонните работници по морските ни курорти са сред най-рисковите групи, които получават цялата или част от заплатата си “под масата”, без тези доходи да се декларират и върху тях да се внасят осигурителни вноски. По тази причина те са и най-губещите от недекларирания труд, тъй като се лишават от редица осигурителни права, като обезщетенията за майчинство и безработица, пенсия и други. Те не могат да се възползват и от пълния размер на по-високите данъчни облекчения за деца, тъй като те се изчисляват върху заплатата, на която се осигуряват лицата.

За да бъдат защитени трудови и осигурителни права на работниците по време на сезонната им работа, те трябва да имат сключен писмен трудов договор, който да е регистриран в приходната агенция.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...