Дават ни на частен съдебен изпълнител, ако не платим за паспорт на апартамента

01.03.2021 | 15:55
по статията работи: econ.bg
От 100 до 500 лева ще струва техническият паспорт, който трябва да има всяко жилище до 2022 г. Собствениците, които откажат да платят, може да бъдат дадени на частен съдебен изпълнител
Дават ни на частен съдебен изпълнител, ако не платим за паспорт на апартамента
Снимка: под лиценза на creative commons

От 100 до 500 лева ще струва техническият паспорт, който трябва да има всяко жилище до 2022 г. Собствениците, които откажат да платят, може да бъдат дадени на частен съдебен изпълнител (ЧСИ). Това се налага, тъй като обследването на сградите е задължително и ако има отказ за плащане, съответната община ще поеме разхода, но след това ще си търси парите по съдебен ред, пише в. Монитор. Освен за обследването на личния им имот собствениците ще плащат и по 0,80 ст. на кв. м на местната управа, за да разгледа документите им, които са задължени да изготвят. Те ще се издължават както за апартаментите си, така и за идеалните части тоест за цялата разгърната площ.

Сумата, която ще се плаща за издаването на технически паспорт, ще бъде за обследването и издаването, а размерът ще се определя от големината на жилището, като средствата са само за издаване на технически паспорт, но не и за ремонти. Затруднения със събирането на сумите за паспорта ще има и защото има много празни по различни причини апартаменти.

Паспортизацията на сградите се отлага много години, но крайният срок вече е дошъл. Строените след 2015 г. имат технически паспорт, по-старият сграден фонд обаче не притежава този документ. "Нормативите преди 1980 година не са изисквали такива изчисления. Затова законодателите решават, че сградите, строени тогава, автоматично получават положителна оценка.В тази връзка БАН прави собствено обследване за сеизмичен риск", обясни инж. Мартина Яковлева от БАН пред Bulgaria ON AIR. От академията са дали няколко насоки как може да се извърши цялостната паспортизация на сградите, като част от тях са за публично-частно партньорство при паспортизацията.

Идеята на техническия паспорт е да се опише в него всяка подробност от имота, както и техническата характеристика на сградата като цяло. Принципно срокът на годност на панелите е 60 години и той изтича за най-старите от тях, строени през 60-те години. Специалиститеобаче смятат, че този срок не е категоричен. Нито блоковете ще паднат, нито някой ще отнеме собствеността на хората, но детайлното обследване ще извади нередности и дефекти, които вероятно съществуват. Така ще се гарантира, че сградите са максимално безопасни.

Единици са старите жилищни кооперации с издаден технически паспорт, а през тази година процесът трябва да бъде завършен. В същото време обаче има и обществени сгради, за които такива документи все още не са издадени, така и за тях ще трябва да се активира обследването.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...