Данъчните ще затегнат контрола върху богаташите

13.06.2023 | 17:45
по статията работи: econ.bg
Според оценките в проучването данъкоплатците от ЕС притежават 1,5 трилиона евро в офшорни зони, а свързаната с това загуба на приходи от данъци се оценява средно на 46 млрд. евро на година
Данъчните ще затегнат контрола върху богаташите
Снимка: под лиценза на creative commons

Данъчните ще затегнат контрола върху най-богатите хора. Това ще стане с промяна на директива на ЕС относно административното сътрудничество в областта на данъчното облагане, която беше обсъдена на последното заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН).

Данъчните администрации в страните от ЕС ще обменят информация за предварителни трансгранични становища, когато те се отнасят за сделки на граждани в размер над 1,5 млн. евро, както и за решения за това дали даден човек е местно лице за съответната страна от ЕС. Това се налага тъй като много често хората с много пари успяват така да организират дейността си, че да не платят данъци в нито една страна, тъй като данъчните смятат, че той е платил данъци в друга държава. Или пък плащат данъци в страна с по-ниски данъчни ставки.

Европейската комисия е извършила и проучване относно отклонението от данъчно облагане на граждани, в което се акцентира върху богатството в офшорни зони. Според оценките в проучването данъкоплатците от ЕС притежават 1,5 трилиона евро в офшорни зони, а свързаната с това загуба на приходи от данъци се оценява средно на 46 млрд. евро на година.

Предварително трансгранично данъчно становище издават приходните администрации в страните от ЕС, като то се отнася до тълкуването и прилагането на данъчни разпоредби във връзка с трансгранични сделки или дейност, извършвана в друга държава. Например българин може да обясни в НАП, че живее по-голяма част от годината в чужбина, там притежава имоти и се намира семейството му, затова няма да плаща данъци в България, а в другата държава. Същевременно в другата страна, в която притежава имоти и извършва дейност, може да обясни, че е български гражданин и плаща данъците си в България, с което да избегне плащането на налози и в двете страни. Ако приходните администрации обменят информация за тези случаи, тази възможност за укриване на налози ще бъде премахната.

В момента становищата на приходните администрации за това дали един човек е местно лице и съответно плаща данъци в една страна са изключени от автоматичния обменят на данни между страните от ЕС. Но с изменения в директивата приходните администрации ще започнат автоматично да обменят информация за тези случаи.

Друга промяна на директивата на ЕС предвижда страните членки за обменят информация за крипто валутите, притежавани от гражданите. В момента данъчните администрации не обменят такава информация, което позволява укриване на данъци.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...