Законопроект за енергията от възобновяеми източници в морските пространства, внесен от депутати от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС, прие парламентът на първо четене със 112 гласа "за", 53 - "против" и трима "въздържал се". Срокът за предложения преди второто четене е максималният - 28 дни, по предложение на депутата от ГЕРБ Делян Добрев.
Проектът предлага министърът на енергетиката да провежда държавната политика в планирането, изграждането и експлоатацията на вятърните електроцентрали в морските пространства.
Целта е да се оползотвори потенциалът за местно производство и потребление на нисковъглеродна енергия в голям мащаб и да се отговори на инвеститорския интерес, се казва в мотивите. Предвижда се да бъдат определени приоритетни зони по Черноморието, в които да се изграждат такива съоръжения, като те бъдат съобразени със зоните за риболов и отглеждане на аквакултури, със зоните за туризъм, за военни учения, цащитени територии и морските пътища.
Правото за изглаждане и експлоатация на вятърни централи в морето ще се предоставя чрез концесия за 30 г. с възможност за удължаване за още пет.
Срещу законопроекта се изказаха депутати от опозицията, според които подобни инвестиции ще съсипят природата и ще ударят туризма по Черноморието. Борисалв Гуцанов от БСП нарече проекта чудовищен. "Вие можете ли да седите на плажа и срещу вас да се върти перката за генериране на електричество", риторично той. Делян Добрев отговори, че между двете четения разстоянието до брега ще се определи така, че перките да не се виждат от плажа. Ивайло Мирчев от "Продължаваме промяната - Демократична България" добави, че перките ще са на поне 20 км в морето. "Не ви пречат перките в Черно море, а независимостта на българската енергетика", каза той.