Началото на септември е чудесно време за удължаване на лятната ваканция или за планиране на зимната. Ето 10 факта, установени от учените, които подпомагат доброто прекаране по време на отпуската, подбрани от сайта www.203challenges.com.
1. Да летиш на изток е по-изморително, отколкото на запад. Според учените биологичният часовник "се завърта" не за 24 ч, а с около 30 мин по-дълго. Затова за пътниците е по-лесно да удължават деня си като летят на запад, отколкото да го скъсяват, придвижвайки се в обратната посока.
Учените твърдят, че ако се пресекат три часови зони в западна посока, възстановяването ще отнеме четири дни. При пътуване на изток на същото разстояние възстановяването ще отнеме повече. Колкото е по-дълго пътуването,толкова по-значителна е разликата.
2. Човешкият мозък е създаден така, че да запомня най-силно новостите. Така че, ако искате да ви останат ярки спомени от отпуската, планирайте в средата й рязка промяна. Например, след като сте се излежавали на плажа няколко дни, излезте с лодка в морето или си направете излет в планината.
3. Когато човек се запознава с нови хора, обикновено забравя имената им веднага след като са се представили. И то не е защото е невъзпитан или глупав, а защото е съсредоточен върху това самият той да направи добро впечатление. Съветът на психолозите е - веднага щом чуете името, повторете го с учтив въпрос. Например, Иване, за пръв път ли си тук?
4. По-добре похарчени са парите за преживявания, отколкото за стоки. Причината е, че човек известно време предвкусва събитието, самото то е кратко и разтърсващо, след което чрез спомена се преживява отново и отново. При покупката на стока всичко е далеч по-сбито.
5. Коя е най-добрата част от пътуването? Пътешествениците със сигурност знаят отговора - планирането и подготовката. Проучване от 2010 г. показва, че самата отпуска не прави човек по-щастлив. Участници в него, които са оценили пътуването си като "стресиращо" и "неутрално", са показали същите нива на щастие, както и колегите им в офиса. Затова нека планирането започне сега!
6. Нудистите в по-голяма степен са доволни от тялото си, а и от живота си като цяло, независимо дали околните ги възприемат като по-привлекателни или успешни. Ето още един извор на щастие.
7. Ако човек има желание да скочи с парашут или да се катери по стръмни скали, но не му достига смелост, съветът е да се среща по-често с хора, за които това е обичайно занимание. Екстремността е заразна.
8. Съществуват изследвания, според които има "щастливи" езици, съдържащи най-голям брой положителни думи. Най-щастлив бил испанският, следван от португалския, английския, индонезийския и френския.
9. Работата по време на отпуската носи повече вреди, отколкото изглежда. Скорошно проучване показа, че преглеждането на имейлите на плажа заличава част от спомените за ваканцията.
10. Има връзка между характера на човека и начина, по който би искал да прекара почивката си. Интровертите предпочитали планината, а екстроветрите - плажа.