Днес президентът на САЩ Доналд Тръмп се очаква да отмени едно от най-големите постижения на предшественика си Барак Обама – програма, която дава право на работа и висше образование на имигранти, доведени в Америка като деца.
Очаква се Тръмп да даде на Конгреса половин година, за да предложи алтернатива на програмата "Отложено действие за пристигналите в детството" (DACA).
Тази стъпка се смята за компромис на фона на силната подкрепа за тази схема сред републиканците.
Източници на "Ройтерс" и Би Би Си обаче предупреждават, че не е изключено държавният глава да промени намерението си в последния момент.
Програмата "Отложено действие за пристигналите в детството" (DACA) бе създадена от Обама през 2012 г. и обхваща около 800 000 души – малка част от общо осемте милиона нелегални имигранти.
От DACA могат да се възползват хора на възраст до 30 години, чиито родители са ги довели в САЩ като деца. Условията за това – да са влезли в Америка преди да навършат 16 г., да не са били обвинявани в нито едно сериозно престъпление или в не повече от три дребни; да са завършили гимназия.
След като преминат проверка на Федералното бюро за разследване (ФБР), те имат право да работят законно, а правителството отлага действия по миграционния им статут за срок от две години, след което те имат право да подадат молба отново. Тази програма не позволява на участниците да получат гражданство, нито им дава право на социални помощи или на финансово съдействие за постъпване в университет.
Целта на Обама бе да защити от депортация млади хора с добро поведение, които са израснали в Америка и на практика не познават държавата, от която произхождат.
Наричани накратко "мечтатели", по името на обвързания с програмата закон, чиято абревиатура DREAM означава именно "мечта", те живеят предимно в Калифорния, Тексас, Ню Йорк и Флорида.
Актът за развитие, облекчаване и образование за непълнолетните чужденци (DREAM) бе предложен още през 2001 г. от двама сенатори – демократа Дък Дърбин и републиканеца Орин Хач, но така и не бе одобрен от Конгреса. Идеята на закона бе чрез постепенни стъпки да позволи на тези хора право на жителство, а по-късно – и на постоянно пребиваване, в замяна на обучение в колеж, университет или служба в армията. Обама направи решителна стъпка към осъществяването на това, като въведе програмата DACA.
По време на кандидатпрезидентската си кампания Тръмп превърна отмяната ѝ в едно от ключовите си обещания, но оттогава определя тази стъпка като "труден въпрос", а в петък каза, че "обича "мечтателите". Очаква се базата на Тръмп да не е доволна от решението на президента да даде възможност за алтернативно законодателство.
Според "Политико" Тръмп информирал председателя на Камарата на представителите Пол Райън за решението си още в неделя, два дни след като Райън призовал държавния глава да не отменя програмата, защото подобна стъпка ще направи бъдещето на много младежи неясно. "Това са деца, които не познават друга държава, които са доведени тук от родителите си и нямат друг дом", каза той.
Освен в Конгреса идеята за спиране на DACA срещна съпротива и от бизнеса. Миналата седмица шефовете на "Майкрософт" и "Фейсбук" Сатя Надела и Марк Зукърбърг изпратиха до президента писмо с данни за приноса на "Мечтателите" към икономиката. Изпълнителният директор на "Епъл" Тим Кук написа в "Туитър", че 250 от колегите му в компанията спадат към същата група.
Финансовият министър Стивън Мнучин обаче отхвърли притесненията, че подобна стъпка би имала неприятни последици за бизнеса, и каза за "Фокс нюз", че не се притеснява за икономическото въздействие.