„Действително в агенцията са се натрупали доста проблеми. Аз съм оптимист, че всичко е поправимо, когато има воля, първо политическа воля.“ Това каза пред БНР новият директор на Българската агенция по безопасност на храните проф. Христо Даскалов.
Той мотивира преместването на БАБХ и отделянето ѝ от Министерството на земеделието с контролните функции на агенцията, които са различни от целите на земеделското ведомство.
„В управлението има постулати, които трябва да се спазват. Контролът и бизнесът не трябва да се съчетават. Тогава се получава загуба на контрол.“
Даскалов прогнозира, че процесът трябва да бъде завършен до средата на годината.
„1 юли е датата, която стои на хоризонта при нас. До 1 юли трябва да сме направили всички законови промени, за да може да бъдем вече на подчинение на Министерския съвет.“
Неразплатените дългове на БАБХ се оказаха доста милиони, посочи Христо Даскалов, без да назове точната сума, която подлежи на прецизиране.
„Към различни фирми, с които агенцията е работила през това време. Това е голям проблем“, уточни директорът.
Има доста случаи, когато са прехвърляни дейности на фирми и лаборатории, които самата БАБХ може да извършва, потвърди Даскалов като лабораторен професор с дълъг професионален опит.
„Много от проблемите обуславят тази въртележка, която се получи по отношение на назначените лица за изпълнителни директори (8 за 10 години – бел. ред.)“, заяви още проф. Даскалов.
В момента в БАБХ работят 164 агрономи, през 2011 г. са били около 400. Повишаването на заплатите на действащия персонал ще стимулира идването на повече млади хора, смята директорът на агенцията по храните.
В коментара си Даскалов изтъкна още, че в системата има „създадени връзки, които ще трябва да разкъсаме по-нататък“, „лоши практики“ в системата на земеделието, касаещи бизнеса и добави, че земеделците са изпитали „силата на институциите не в добрия смисъл на думата“.
„Лошите навици трудно се избиват, но те се избиват. Хора, които не желаят да се разделят с тези лоши навици, които са усвоили във времето, ще трябва да се разделим с тях“, обяви проф. Даскалов.