До 30 януари фермери и администрация ще смятат, за да аргументират исканата украинска помощ

23.01.2024 | 15:10
по статията работи: econ.bg
До 2-3 дни всяка браншова организация поотделно е длъжна да направи собствените си разчети, като аргументира с точни числа загубите за бизнеса, съобщи председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов
До 30 януари фермери и администрация ще смятат, за да аргументират исканата украинска помощ

До следващия вторник и администрацията в Министерството на земеделието и храните, и 13-те организации от Българската аграрна камара БАК задълбочено ще анализират загубите на всички аграрни подсектори, пострадали от вноса на безмитния внос от Украйна. Това стана ясно след днешната среща на представителите на камарата с премиера Николай Денков, в която участваха още министърът на земеделието и храните Кирил Вътев и двама от зам. министрите на финансите.

До 2-3 дни всяка браншова организация поотделно е длъжна да направи собствените си разчети, като аргументира с точни числа загубите за бизнеса, съобщи председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов. До 30 януари предстои съвместна работа с администрацията на агроминистерството, за да се стиковат разчетите на контролния орган и самите браншови организации. Всички те ще се основават на разликите между себестойност и загуби от реализация на земеделска продукция, предизвикана от дъмпинговите цени на внесената от Украйна селскостопанска продукция.

„След като всички ние дадем обосновани предложения за необходимата за всички сектори подкрепа, ще представим общите разчети за бюджетната сума, която е необходима, при следващата среща с министър председаталя, насрочена за 30 януари“, добави и изпълнителният директор на БАК Светлана Боянова.

От своя страна премиерът Денков съобщи след срещата, че „имахме дълга, интензивна, интересна и конструктивна среща с Националната асоциация на зърнопроизводителите и Българската аграрна камара“.Той наблегна на факта, че трябва да е ясно какво точно се дефинира като критични зони в аграрния сектор, кои са най-пострадалите сектори и съответно как те би трябвало да бъдат подкрепени, без да се раздават средства, неотчитайки съответните специфики.

На срещата са уточнили какъв да е подходът, като са разгледани три групи проблеми, към които трябва да се адресира подпомагането. Първата е свързана с непосредствените нужди и необходимостта от ликвидност в съответните стопанства, за да могат да продължат дейността си. Второто е да се подкрепи Министерството на земеделието и храните по отношение на промените в законите, които се чакат от доста време, пасаче премиерът. Третата група е свързана със задачи за отстояване на позицията на България на европейско ниво. Денков поясни, че по третата група задачи доста бързо се е посктигнало разбирателство. “По другите две групи се разбрахме, че трябва максимално бързо, в рамките на тази седмица, представители и на камарата и асоциацията, заедно с министерството на земеделието да прегледат цялата информация, която е налична и да предложат варианти за решение, които след това ще обсъдим заедно", посочи Николай Денков.

Едва след като браншът представи разчетите премиерът Денков ще възложи на финансовото министерство да потърси резерви, необходими да бъде обезпечено очакваните от земеделците компенсации.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...