Очаква се до края на работния ден да стане ясно дали фермерските организации приемат предложените от държавата условия за допълнително подпомагане. В момента заседават техните структури по места, обявиха председателите на организациите, които членуват в Българската аграрна камара.
"В момента по региони обсъждат, като до края на деня ще вземем решение, но ще се съобразим с решението на Аграрна камара дали ще продължим протестите, до каква степен, кога, къде, тъй като все още окончателните разчети не са ясни от Министерство на земеделието, за да сме наясно дали сме удовлетворени или не", каза Цветан Цеков, който представлява производителите на плодове и зеленчуци.
На зърнопроизводителите държавата е предложила за първите 3 хиляди декара площ по 10 лева допълнително на декар веднага и по още 10 лева до септември, а за останалите площи - по 5 лева на декар сега и по още 5 лева до септември. За останалите бранша - производство на месо, мляко, яйца, плодове и зеленчуци са предвидени общо 150 милиона лева допълнителна подкрепа заради по-евтиния внос от страни извън ЕС и повишените разходи на фермерите.
Междувременно по-дребни земеделски производители, които се събраха на протест с искане министър Кирил Вътев да подаде оставка, се отзоваха на поканата му за среща в министерството на земеделието. И след срещата обаче искането за оставка е в сила.
"Категоричната ни позиция е, че министър Вътев трябва да си тръгне и колкото по-бързо го направи, толкова по-добре за земеделието в България", заяви след срещата един от протестиращите земеделски производители.