При приемането на еврото в България ще има период на двойно обозначение на цените на стоките и услугите – и в левове, и в евро. Този период започва един месец след датата на влизане в сила на решението на Съвета на ЕС за приемането на единната валута у нас и приключва 12 месеца след въвеждането й.
Има обаче определени стоки и услуги, които се изключват от общите правила за двойното обозначаване. Така например на бандерола на цигарите ще е изписана цена само в евро.
На табелите на бензиностанциите и на дисплеите на бензиноколонките също ще виждаме само цена в евро на бензин, дизел и метан. Таксиметровите апарати също ще изписват стойността на услугата само в евро.
В същото време обаче търговците на тези стоки и услуги ще трябва да обозначават цената и в левове по друг подходящ начин, така че да не се въвеждат в заблуждение потребителите. Това гласи проектозаконът за въвеждане на еврото в България, приет на второ четене от бюджетната комисия.
Комисията отхвърли предложението на Димо Дренчев от „Възраждане“ потребителите да имат възможност да плащат и в евро, и в левове в рамките на три месеца, вместо на един, както предлага Министерството на финансите.
Не бе прието и предложението му „Български пощи“ да обменят без комисиона левовете в продължение на една година вместо 6 месеца.
Министърът на финансите Людмила Петкова обясни, че законопроектът е съгласуван с Европейската комисия и Европейската централна банка и ако има съществени изменения в него, ще трябва да се съгласува наново.
Тя посочи също така, че гражданите ще могат да обменят напълно безплатно в клоновете на БНБ, и то без времево ограничение, левовете си в евро. А по отношение на удължаване на срока за плащане и с двете валути обясни, че така само ще се затруднят гражданите и бизнесът.
През първите 6 месеца след въвеждането на еврото левове и стотинки ще могат да се обменят безплатно и в търговските банки. Там, където няма офиси и клонове на кредитна институция, тази обмяна ще извършват пощите, но пак само за срок от 6 месеца. След това тези институции ще имат право да си сложат комисиона, а безплатната обмяна ще остане само в БНБ.
Всички сметки - разплащателни, депозитни, спестовни и други, ще бъдат еднократно, автоматично и безплатно превалутирани в евро на датата на въвеждане на единната валута в България.
От тази дата и титулярите на сметки ще могат да теглят от сметките си само евро, независимо дали тегленето ще става чрез банкомат или в офиса на банка.
С левове ще можем да плащаме в магазините до 1 август 2025 г., ако бъде осъществена новата цел за влизане на страната ни в еврозоната от средата на следващата година. Депутатите от бюджетната комисия към парламента в четвъртък приеха на второ четене Закона за въвеждане на еврото в Република България. Той предвижда в рамките на месец слез въвеждане на еврото да можем да плащаме едновременно с левове и евро.
Неотдавна с решение на Народното събрание правителството беше задължено, ако до края на годината изпълним критерия за инфлация за въвеждане на еврото, да поиска влизането в еврозоната да бъде от 1 юли 2025 г. Така един месец по-късно вече няма да можем да плащаме с левове. Депутатът от ПП „Възрждане“ Димо Дренчев поискаха срокът за плащане с двете валути да бъде удължен от един на три месеца, но депутатите не подкрепиха предложението. Министърът на финансите Людмила Петкова обясни, че в другите страни, които последни са въвели еврото, срокът за плащане с две валути е бил само две седмици. Ако срокът е по-дълъг от месец, ще бъде натоварен бизнесът, защото трябва да отчита приходите от продажби в две валути.
Шест месеца след въвеждане на еврото в търговските банки и в „Български пощи“ хората ще могат безплатно да обменят левове за евро. Но при обмяна на по-големи суми, това ще става с предварителна заявка – както сега трябва да бъде правена заявка при теглене от банките на големи суми в брой. За обмяна на суми от 1000 лв. до 10 хил. лв. в „Български пощи“ ще бъде необходима предварителна заявка от 3 до 5 дни. Ако човек има над 10 хил. лв. в брой и иска за ги обмени в поща, ще може да го направи на няколко пъти, а не в един ден. За обмяна на левове в банките ще бъде необходима предварителна заявка за суми над 30 хил. лв.
БНБ ще обменя левове за евро безплатно без краен срок. Но в страната има само пет офиса на БНБ, където това ще става. Опитът на другите страни, които последни влязоха в еврозоната, е че веднага след като Съветът на ЕС вземе решение за въвеждане на еврото, хората започват да внасят парите си в банките. Така на датата на въвеждане на еврото парите им автоматично се обменят в единната валута.
Цените в магазините ще бъдат обявявани и в левове и в евро един месец след взимане на решението на Съвета на ЕС за приемането ни в еврозоната. Обявяването на цените в две валути ще продължи 12 месеца след влизането ни в еврозоната.