Достъп на АЕЦ до еврофондовете за климата, искат България и още ядрени държави

11.07.2023 | 11:30
по статията работи: econ.bg
Ядрената енергия получи статут на зелена енергия за инвестиционни цели, но проядрените държави искат това да бъде включено и в останалото европейско законодателство
Достъп на АЕЦ до еврофондовете за климата, искат България и още ядрени държави
Снимка: под лиценза на creative commons

Група про-ядрени държави от ЕС, водени от Франция, сред които и България, ще представят документ на Европейската комисия във вторник, в който искат "равни условия" за ядрената енергия по отношение на зеления преход. Това показва чернова на документа, видяна от Ройтерс в понеделник.

В проекта от 3 юли страните искат от Комисията да насърчи европейската ядрена индустрия в нейните усилия за декарбонизиране на енергийните доставки и достигане на нетните нулеви емисии до 2050 г.

Срещата на групата, чийто домакин е министърът на енергетиката на Франция, ще се проведе по време на неформалното събиране на министрите на околната среда и енергетиката от ЕС в испанския град Валядолид.

"ЕС трябва да използва всички инструменти, с които разполага, за да се бори с изменението на климата. Възобновяеми енергийни източници, разбира се, но също така и всички декарбонизирани източници, включително ядрени", казва пред Ройтерс служител на френското енергийно министерство.

Държавите предупреждават, че докато ядрената енергия е включена в таксономията на ЕС като зелена инвестиция, индустрията не се третира еднакво с възобновяемите енергийни източници в законодателството или във финансирането и в резултат на това глобалната конкурентоспособност на Европа ще пострада.

Ядрената енергия може да произвежда базово електричество без CO2 емисии в големи количества и европейски страни, включително Румъния и Нидерландия, се стремят да увеличат своя ядрен капацитет, докато други като Полша планират първите си реактори.

"Законодателството на ЕС, по-специално свързано с дизайна на пазара на електроенергия, трябва да зачита принципа на технологична неутралност между активи без изкопаеми горива", се казва в документа, като се добавя, че Комисията трябва да има технологично неутрален подход като цяло.

Испания, която е председател на Съвета на ЕС до края на годината, превърна сключването на сделка на пазара на електроенергия в един от основните си приоритети, така че законът да има шанс да бъде приет преди изборите за Европейски парламент догодина.

Ядрената енергия е дългогодишен проблем в ключови части от законодателството в областта на климата и енергията тази година.

Преминаването в закон на ревизираната Директива за възобновяема енергия (RED) беше задържано в единадесетия час от Франция, позовавайки се на опасения, свързани с ядрената енергия, а сега страните от ЕС са в спор относно правилата за държавна помощ за електроцентрали в предложената реформа на пазара на електроенергия.

Освен това документът моли Комисията на ЕС да актуализира всички инвестиционни фондове на блока, за да избегне дискриминацията срещу ядрената енергия.

"Ядрената енергия трябва да бъде допустима във всички инвестиционни фондове като Фонда за модернизация, Фонда за иновации, Фонда за справедлив преход, фонда InvestEU", се посочва в документа.

"Освен това ядрените технологии не трябва да бъдат дискриминирани в кредитните стратегии на финансови институции, като Европейска инвестиционна банка или Европейска банка за възстановяване и развитие, се казва в документа, който ще бъде приет във вторник.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...