Държавата не разполага с достатъчно пари, за да покрие щетите от бедствията. Това обяви в Народното събрание министърът на вътрешните работи Калин Стоянов. Изслушването на министъра е за действията на председателстваната от него Междуведомствена комисия към Министерския съвет за справяне с последиците от наводненията в различни области в Северозападна България през последните две седмици. Сумата, с която разполага междуведомствената комисия, е крайно недостатъчна. Няма пари за щетите, камо ли за превенция, отчете той.
Искания за предоставяне на финансова помощ са постъпили единствено от общините Берковица, Георги Дамяново и Мездра и са за аварийни ремонти на улични настилки, възстановяване на водопроводи, пътни участъци, подпорни стени.
Искания за финансиране могат да постъпват в тримесечен срок. През 2023 г. решение за одобряване на разходи и трансфери от резерва за непредвидени и неотложни разходи, в частта за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия, са приети с решение на Министерския съвет на 12 април и 2 юни тази година, съобразно удълженото действие на закона за бюджета на България за 2022 година. Утвърдената сума за целеви разходи е 80 млн. лева, посочи Стоянов. А общата сума на разпределените до момента средства е малко над 63 млн. и 53 хиляди лева.
В същото време по обработени данни към 5 юни броят на постъпилите искания за разглеждане са 859 за обща сума от 518 млн. лева. От тях – за осигуряване на безопасна проводимост и коригиране на речни легла и дерета – 275 млн. лв., за възстановяване на пътната инфраструктура – 150 млн. лв., за геозащита – 30 млн. лв., за възстановяване на хидротехнически съоръжения, отводнителни канали и водоснабдителни системи – почти 35 млн. лв., за възстановяване на молитвени храмове и сгради с административно, културно, образователно, здравно и друго предназначение – близо 14 млн. лв., за възстановяване на извършени разходи за спасителни и неотложни аварийно-възстановително работи при овладяване на бедствени положения и кризисни ситуации – 10 млн. лв., подготовка за реагиране при бедствия и превенция на риска – малко над 3 млн. лева.
Общинските администрации трябва да подготвят максимално бързо документите, като е предложено МВР да окаже експертна помощ с изготвянето на документацията.
На комисията ежегодно са отпускани около 70-80 млн. лева. До момента има две решения, с които са отпуснати 63 млн. лв. и има остатък от 17 млн. лв., обясни министърът. С новия бюджет ще има отпуснати допълнително 50 млн. лв., съобщи Стоянов и отбеляза, че има уверението на финансовия министър Асен Василев за това. Общо сумата става 130 милиона лева. “Заявихме желание за значително по-висока сума в бюджета за 2024 г., защото имаме 520 млн. лв. заявени искания”, каза още министърът на вътрешните работи.
Ванина Вецина от ПП-ДБ попита дали навременно е реагирала община Берковица, както и останалите общини, както и какви са били синхронът и координацията. Министър Калин Стоянов даде положителна оценка на предприетите действия.
Иван Ченчев от БСП заяви, че не е имало никаква координация през първите три дни. А хората е трябвало сами да си чистят наводнените къщи. “Като народен представител смятам, че всички трябва да сме там, за да видим сами щетите”, допълни той.
Марин Василев от ГЕРБ обвини БСП, че използва трагедията на хората за популизъм. А социалистът Георги Свиленски му отвърна, че е рано да дават оценки на левицата. “Вие сте само на 13, имате още 117. Когато става наводнение и си с бялата ризка, нямаш време да отидеш да обуеш дънките и да идеш при хората. Те чакат да идеш, когато имат нужда”, счита той.
“Чухме, че по време на наводненията и бедствията институциите са реагирали адекватно и са предприели бързи действия за справяне с кризата и за подпомагане на хората от бедстващите райони. Всички знаем също така, че Министерският съвет отпусна помощи за всички, които са пострадали – 1512 лв. на човек и 2500 лева за уреди. Това показва, че има работеща държава, която реагира при бедствия. Въпросът е обаче по какъв начин да се предприемат съответните действия от институциите, за да се предотвратят такива случаи”, отчете Настимир Ананиев от ПП-ДБ. “Превенцията трябва да бъде на първо място. Притеснителна е практиката на служебното правителство, което е харчело много пари не само в тази комисия, но във всички министерства. 63 млн. лв. за три месеца е страшно голяма сума. Призовавам в ролята ви и като министър, и като представител на Министерския съвет, да проверите всеки проект, получил пари“, допълни той.
“Днес обсъждаме последиците от случилото се и да се опитваме да ги решим. И така 20 години. Искам да поставя акцент върху друго – не как ще реагираме след това, ясно е, че трябва да се вземат мерки от институциите. Господин министър, ще ви дам няколко решения. Въпросът е комплексен и стратегически, държавнически. Преживяла съм Мизия от първия до последния ден – от идващата вълна до ден-днешен. Била съм министър на икономиката и индустрията, има ресор, който имаше отношение по въпроса“, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова.
“Има пет въпроса, които трябва да се решат: язовири, гори, корита, пари и контрол. По язовирите – продължете това, което започвахме в редовното правителство, а именно – да се изясни собствеността на язовирите, защото е изключително разкъсана. Не давайте язовирите на концесии. Следващо – възстановяване на Напоителни системи и да се вържат към системата на язовирите. Гори – трябва да се спре незаконната сеч. Корита – проверете. От Министерството на икономиката и индустрията закупихме шест машини роботи, които почистват коритата, а сега сигурно седят заключени. Дайте ги, където може, да чистят където е належащо. Пари – знаете ли колко струва възстановяването на напоителни системи? 100 млн. лева. 63 млн. сме дали за поражения за една година, а 100 милиона лева струва цялата система да я възстановим“, изтъкна тя. По думите ѝ що се отнася до контрола, няма наказан нито един кмет при такива бедствия.