Брюксел се готви за битка заради плановете за въвеждане на минимална заплата в ЕС, тъй като северните страни предупреждават, че мярката може да подкопае техните дългогодишни системи на колективно договаряне между работодатели и работници, пише "Файненшъл таймс".
През юли в опит да получи подкрепата на Европейския парламент новият председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обеща да въведе "рамка" за минимални заплати в ЕС, зачитайки различията между отделните трудови пазари.
Датският министър по заетостта Петер Хумелгаард каза, че макар да е получил уверения от еврокомисаря по работни места и социални права Никола Шмит, че Комисията няма желание да подкопава колективното трудово договаряне, "няма да сме спокойни докато не видим публикувани крайните детайли".
В интервю той изрази опасения, че бъдеща директива по въпроса "няма да съдържа необходимите изключения или защити за нашата система". "Основният принцип в датския модел е (че) нямаме политическа намеса", допълни той.
Политици в ЕС искат заплатите да се сближат на по-високо ниво в блока предвид големите различия в заплащането, особено между западните страни и по-новите държави членки на Изток.
Дебатът беше съживен миналата година от зам.-председателя на Еврокомисията Франс Тимерманс, който беше кандидат за поста на Фон дер Лайен. Той призова всяка държава членка на ЕС да има минимална заплата, еквивалентна на 60% от средната заплата в тази страна.
Предстои Еврокомисията да направи предложения, а в средата на януари се очакват консултации.
Определянето на равнището на заплатата не в правомощията на Брюксел, но една от опциите е директива, която ще даде рамката за определяне на минимални заплати с използването на многобройни показатели.
Само в шест страни от ЕС – Дания, Финландия, Швеция, Австрия, Италия и Кипър – няма законова минимална заплата. Минималните месечни заплати в други държави варират от под 500 евро в България и Румъния до над 2000 евро в Люксембург по данни на Евростат.
Няколко европейски страни, сред които северните с високи нива на заплащане, зависят силно от системите за колективно трудово договаряне, при които държавата играе минимална роля.
Карл-Петер Толвадсон, председател на шведската конфедерация на синдикатите, каза, че страната му се е борила срещу опити за налагане на минимална заплата и не иска нова битка по въпроса.