Европейският парламент призова за гарантиране на равнопоставени условия чрез стабилни ангажименти и "динамичното привеждане в съответствие" на правилата на ЕС и Обединеното кралство, предаде пресслужбата на институцията.
В сряда, Европейският парламент гласува резолюция, представяща неговия първоначален принос за предстоящите преговори с британското правителство за новото партньорство след преходния период на Брекзит. Текстът беше приет с 543 гласа "за", 39 гласа "против" и 69 гласа "въздържал се".
Парламентът иска споразумението за асоцииране с Обединеното кралство да бъде възможно най-задълбочено, основано на три основни стълба: икономическо партньорство, партньорство в областта на външните работи и специфични секторни въпроси. Въпреки това, трети държави не могат да се възползват от същите права като държавите членки на ЕС и целостта на единния пазар на ЕС и неговия митническия съюз трябва да бъдат запазени във всеки един момент, заявяват евродепутатите.
За да постигнат ново амбициозно споразумение за свободна търговия, евродепутатите като цяло са съгласни с насоките за водене на преговори, които Европейската комисия е предложила. Като се има предвид размерът на икономиката на Обединеното кралство и близостта му, бъдещата конкуренция с ЕС трябва да бъде отворена и честна при "равнопоставени условия", което означава гаранции за еднакви правила, наред с други неща, за социални, екологични, данъчни, държавни помощи, защита на потребителите и въпроси свързани с климата.
За да се запазят търговски отношения без квоти и без тарифи, британското правителство трябва да поеме ангажимент да актуализира правилата си, например за конкуренцията, трудовите стандарти и опазването на околната среда, за да осигури "динамично привеждане в съответствие" на законите на ЕС и Великобритания, посочват евродепутатите.
Резолюцията също така пояснява, че за да получи съгласието на Европарламента, всяко споразумение за свободна търговия между ЕС и Обединеното кралство ще зависи от сключването на предварително споразумение за риболова до юни 2020 г.
Ако Обединеното кралство не спазва законите и стандартите на ЕС, Комисията трябва да "направи оценка на възможните квоти и тарифи за най-чувствителните сектори, както и необходимостта от защитни клаузи за защита на целостта на единния пазар на ЕС." Това е особено важно за вноса на храни и селскостопански продукти, които трябва стриктно да спазват правилата на ЕС.