Управителният съвет на Европейската централна банка ще заседава за първи път, след като коронавирусът се разпространи сериозно в Европа и вече има поражения върху икономиките на страните от еврозоната. След като Федералният резерв и Английската централна банка намалиха водещите си лихви, някои анализатори очакват Франкфурт да последва примера им.
Тъй като Европейската централна банка има рекордно ниски лихви, голяма част от финансистите оспорва възможността за последващо намаление, тъй като то би имало сериозни негативни ефекти върху банковия сектор. В същото време това е едно от малкото оръжия в арсенала на Франкфурт, за да стимулират икономиката, която търпи сериозни последици заради разпространението на COVID-19.
Други икономисти залагат на последващо намаление на лихвите, въпреки последиците за банковия сектор, като се позовават и на изказването на гуверньора Кристин Лагард пред европейските лидери, че без съвместни и бързи мерки Европа ще бъде изправена пред криза, която наподобява финансовата от 2008 година.
Повечето експерти са убедени, че независимо от действията си по отношение на лихвените равнища, ЕЦБ ще разшири обхвата на програмата за изкупуване на активи - и като обем, и като вид дългови книжа, които ще влязат в баланса на банката. Целта е да се осигурят „свръхевтини пари, за да се отговори на кризата с коронавируса“.