Европейските банки са изтеглили от Великобритания 350 млрд. евро след референдума

27.11.2017 | 11:30
по статията работи: econ.bg
За една година активите на банките във Великобритания на страни членки на ЕС са били съкратени със 17% - от 1,94 до 1,59 трилиона евро
Европейските банки са изтеглили от Великобритания 350 млрд. евро след референдума
Снимка: БГНЕС

Европейските банки са изтеглили от Великобритания активи за 350 млрд. евро за периода от юни 2016 г., когато беше референдумът за излизането на страната от ЕС, до юни 2017 година. Това съобщи в. "Файненшъл таймс", позовавайки се на официалната статистика на Евросъюза.

За една година активите на банките във Великобритания на страни членки на ЕС са били съкратени със 17% - от 1,94 до 1,59 трилиона евро. 

Общата сума на финансовите задължения също така е наляла от 1,67 до 1,34 трилиона евро.

Специалистите свързват изтеглянето на активи с опасенията за евентуални загуби заради "Брекзит" и очакват, че тенденцията ще се запази до март 2019 година, когато Великобритания окончателно ще напусне Евросъюза.

Според проучване на Европейската банкова организация (EBA), една трета от европейските учреждения е определила като основна причина за тревога неопределеността заради възможните промени на юридическите норми, регулиращи финансовите договори, защитата на данните и изпълнението на решенията на съда. Неопределеност може да се появи в случай на излизане на кралството от общността без ново споразумение.

Междувременно британският в. "Индипендънт" съобщи, че има документи, според които преговарящите от страна на ЕС за "Брекзит" подготвят основата за удар срещу Обединеното кралство, когато се достигне до следващия кръг от преговорите по развода. Брюксел ще постави неприемливи условия за голяма част от министрите в правителството на премиера Тереза Мей.

Изтеклите документи показват, че главният преговарящ на ЕС Мишел Барние иска да постави като условие за получаване на добра сделка за Великобритания "автоматичното" приемане на новите регулации на ЕС в двугодишния транзитен период след март 2019 година.

Планът, замислен от лидерите на ЕС при закрити врата, ще постави Обединеното кралство в позиция да не може да влияе върху правилата, които приема по време на транзитния период и със сигурност ще разяри противниците на Брюксел в Лондон. Главният преговарящ е пределно ясен, че Великобритания "няма да има институционални права, нито присъствие в институциите", както и "право да гласува", което означава, че Обединеното кралство ще трябва да следва правила, направени в интерес на членовете на Съюза и да ги прилага в своето законодателство, без да има контрол над създаването им.

Ходът показва за пореден път, че преговарящите на Съюза са тези, които поставят условията за "Брекзит", докато Тереза Мей все още се мъчи да отговори на последните им изисквания, отговаряйки на първия "оттеглящ" етап от преговорите.

Документите, които има "Индипендънт", показват, че следващият етап ще е също толкова притискащ и в него е заложена политическа бомба - поставянето на условие, което ще раздели правителството на Мей и може да струва премиерското й кресло.

Потенциалните конфликти за транзитния период тепърва ще излизат наяве, защото от ЕС заявиха, че няма да обсъждат бъдещите търговски отношения, докато не бъде постигнат достатъчен прогрес по текущите теми на преговорите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....