Европейските държави се договориха как да субсидират ядрените централи

18.10.2023 | 15:40
по статията работи: econ.bg
Министрите на енергетиката от ЕС се съгласиха да реформират субсидиите за пазара на електроенергия, осъществявайки пробив в дълго блокирани заради противопоставянето на противници и поддръжници на ядрената енергия промени
Европейските държави се договориха как да субсидират ядрените централи
Снимка: под лиценза на creative commons

Министрите на енергетиката от ЕС се съгласиха да реформират субсидиите за пазара на електроенергия, осъществявайки пробив в дълго блокирани заради противопоставянето на противници и поддръжници на ядрената енергия промени на енергийния пазар.

Европейската комисия предложи промени на пазара на електроенергия в ЕС през март, след като съкращенията на доставките на руски газ изпратиха цените на електроенергията в ЕС до рекордни нива миналата година. Новите правила стимулират преминаването към по-дългосрочни договори с фиксирана цена, за да защитят потребителите от нестабилните пазари на изкопаеми горива, посочва Ройтерс.

Във вторник държавите от ЕС постигнаха сделка по раздел от закона, който уточнява как държавната помощ може да се използва за подкрепа на енергийни проекти при бъдещи кризи.

Компромисно предложение на Испания, която е ротационен председател на ЕС и председателства срещата в Люксембург във вторник, гласи, че цялата бъдеща държавна помощ за нови централи с възобновяема (вятърна, слънчева, геотермална, водна), и с ядрена енергия трябва да бъде под формата на субсидии "договори за разлика" въз основа на определена цена за енергия.

Министрите обаче добавиха разпоредба, според която такива договори могат да се предлагат и на съществуващи електроцентрали, когато в централата се направят значителни инвестиции за разширяване на нейния капацитет или удължаване на живота й.

Схемата за договори за разлика (CfD) е механизъм за подкрепа на нисковъглеродното производство на електроенергия, при която разработчиците на такива проекти получават фиксирана (индексирана) ставка за електроенергията, която произвеждат за определен период, като разликата между цената за електроенергия, отразяваща разходите за инвестиране в конкретна технология и средната пазарна цена, се поема от държавата.

Тези дългосрочни договори, сключени от публични субекти в подкрепа на инвестициите, които допълват пазарната цена, когато тя е ниска, и изискват от производителя да върне сума, когато пазарната цена е по-висока от определен таван, за да се предотвратят прекомерни неочаквани печалби, ще бъде задължителният модел, използван, когато е включено публичното финансиране.

Германия, която се отказа от АЕЦ след инцидента в японската ядрена централа във Фукушима, се страхуваше, че Франция ще може да субсидира не само нови, но и съществуващите си ядрени централи и след това да изразходва приходите, генерирани от тези подкрепени от правителството договори за субсидиране на индустрии.

Позицията на Франция се подкрепя от няколко държави, сред които и България, които вярват в бъдещето на ядрената енергетика като чиста енергия по време на въглеродния преход.

Испанският компромис предвижда условия за успокояване на опасенията на Германия и други страни, пише Ройтерс.

В него се казва, че субсидиите трябва да бъдат проектирани така, че използването на приходите, набрани от схемите - например чрез преразпределяне на пари в подкрепа на местните индустрии, да не нарушава правилата за конкуренцията или търговията в ЕС.

Приходите ще могат да се използват и за финансиране на разходите по схемите за директно ценово подпомагане или за инвестиции за намаляване на разходите за електроенергия за крайните клиенти.

"Основният проблем беше договорът за разлика. Това е много технически момент. Имаше истински опасения за равни условия за индустрията", каза пред еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон.

"Комисията, разбира се, ще гарантира, че тези инструменти са правилно проектирани и не водят до нарушаване на конкуренцията и поддържат равни условия на вътрешния пазар."

Испанското председателство съобщи, че е било договорено и, че всички клиенти ще имат право на схеми за споделяне на енергия (използване, споделяне и съхраняване на собствено генерирана енергия) и че всички потребителски права ще бъдат разширени до крайните клиенти, включени в схеми за споделяне на енергия.

Реформата добавя временна възможност за прилагане на регулирани цени, дори и под себестойността, не само за битовите клиенти, но и за малки и средни предприятия по време на криза.

Криза с цените на електроенергията ще може да бъде обявена, когато се очаква много високите средни цени на електроенергията на едро да продължат най-малко шест месеца, а рязкото увеличение на цените на дребно на електроенергията да продължи поне три месеца.

Сега даденият от правителствата мандат за преговори ще се използва за постигане на окончателно споразумение с Европейския парламент преди новите правила да бъдат приети.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...