Европейският съюз предупреждава международната общност, че световните пазари са прекалено зависими от долара и търси начини за намаляване на уязвимостта на Европа спрямо американските санкции и други финансови рискове, като оспорва валутното господство само няколко дни преди встъпването в длъжност на президента на Джоузеф Байдън .
Според проектодокумента на Европейската комисия, който е на разположение на в. „Файненшъл таймс“, ЕС също трябва да намери начини да засили ролята на еврото на фона на уроците, извлечени от пандемията.
В документа се казва, че „глобалните финансови пазари са твърде зависими от щатския долар, за да смекчат финансовото напрежение и рисковете за стабилността“. Брюксел вярва, че засилването на глобалната роля на еврото ще защити европейската икономика от валутни шокове и ще намали зависимостта от други валути.
Проектът на документа показва дълбочината на разочарованието от ЕС след четирите години на управлението на Доналд Тръмп, чиято политика подчертаваше доминацията на САЩ и тяхната валута в глобалната финансова система.
По-специално в документа се отбелязват трудностите, които ЕС изпитва в лицето на санкциите срещу Иран, наложени от Тръмп, и ги цитира като доказателство за необходимостта от „защита“ на блока от „последиците от незаконното екстериториално използване“ на подобни мерки.
Иранската стратегия на Тръмп е оказала пряко въздействие върху финансовата инфраструктура в Европа, като системата за съобщения Swift и депозитарите на ценни книжа Euroclear и Clearstream, отбеляза Брюксел.
Санкциите на Вашингтон срещу Иран означаваха, че ръководството на Европейската общност трябва да създаде специален механизъм за улесняване на плащанията в законната търговия между ЕС и Ислямската република.
„ЕС трябва да разработи мерки за защита на своите оператори в случай, че трета държава принуди базираната на ЕС инфраструктура на финансовия пазар да се съобрази с едностранно приетите санкции“, се казва в документа.
Експертите подчертават още желанието на ЕС след напускането на Тръмп да засили своята „самодостатъчност“ в редица сектори, включително финансите, след като излизащата американска администрация наруши трансатлантическото законодателство.
Европейските политици също искат да намерят енергийни алтернативи на суровия петрол, където ключови критерии като Brent и WTI са обвързани с долара. Документът говори за природен газ, чиято продажба много бързо се сключва в евро на борсата в Амстердам и водород. Според анализатори документът трябва да бъде приет от Европейската комисия преди инаугурацията на Байдън. ЕС обеща да започне нова ера на сътрудничество с Вашингтон след „горчивите години“ на управлението на Тръмп.